Październik 14 2019 23:01:20
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Nawigacja
Artykuły » Pn. Mazowsze » QUO VADIS EUROPO ?
QUO VADIS EUROPO ?
"To zwycięstwo wolności i rozumu nad europejską biurokracją" - Vaclav Klaus

"Będziemy szukali drogi, aby jednak traktat wszedł życie" - Donald Tusk

Irlandia w referendum odrzuciła traktat lizboński, który miał w przekonaniu jego twórców rozpocząć reformę Unii Europejskiej. Pomimo presji mediów i sugestii liderów unijnych, 53% Irlandczyków zdecydowanie powiedziało "NIE". Sprzeciwili się takiej koncepcji wzmacniania i demokratyzacji Europy, w której mniej mają do powiedzenia zwykli obywatele, więcej zaś mają anonimowi i nie odpowiadający przed nikim urzędnicy.

Nigdy nie należałem do grona zwolenników UE, czemu dałem wyraz głosując przeciw ratyfikacji traktatu z Lizbony. Według mnie UE jest tworem mocno zbiurokratyzowanym, a tym samym niewydolnym, o czym świadczą chociażby próby jej reformy poprzez dokumenty takie jak: konstytucja dla Europy lub traktat lizboński. Mój zdecydowany sprzeciw budzą lansowane przez tę instytucję lewackie poglądy, dotyczące sfery obyczajowości oraz wyrzekanie się chrześcijańskich korzeni Europy w imię poprawności politycznej. Nie przekonują mnie również pomysły integracji europejskiej i metody jej wprowadzania pod zdecydowanym przywództwem państw najsilniejszych, które wyraźnie forsują rozwiązania korzystne wyłącznie dla nich. Unia jest dzisiaj zaprzeczeniem idei, które legły u podstaw jej narodzin r11; Europy Ojczyzn. A przecież idea solidaryzmu opierała się na tym, że nie będzie równych i równiejszych. Oznaczało to, że głos małych partnerów jest tak samo ważny jak wielkich. W przeszłości takie głosowanie zostałoby uznane za święto demokracji. Dziś większość europejskich przywódców jest przerażona tym, że mieszkańcom Zielonej Wyspy w ogóle pozwolono wyrazić swoje zdanie.

Dyscyplinowanie małych krajów przez wielkie jest coraz powszechniejszą zasadą w Unii. Świadczą o tym próby obejścia niewygodnej zasady, iż traktat lizboński musi zostać przyjęty przez wszystkie kraje członkowskie. Przywódcy europejscy (głównie Niemiec, Francji) uważają, że tak naprawdę nie należy traktować zasady jednomyślności poważnie: przecież można wprowadzić traktat w 26 krajach, a Irlandczycy przyłączą się później. Kłopot z Irlandią jest jednak taki, że nie można w tym kraju zastosować metody, jaką skutecznie zastosowano we Francji i Holandii. Otóż po odrzuceniu w referendach przez te dwa państwa konstytucji unijnej, postanowiono nie ryzykować i przeforsować ten dokument (po niewielkich poprawkach i pod inną nazwą) drogą parlamentarną. Irlandia jest bowiem jedynym państwem UE, gdzie prawo wymaga przyjęcia traktatu w referendum.

Obecnie "najtęższe umysły", w tym również premier Tusk, łamią sobie głowy jak wyjść z tej opresji, by nie zakończył się sen o traktacie. Jak zmusić Irlandczyków do przyjęcia dokumentu, który już raz odrzucili? Akcję rozpoczęła nagonka, że narażają oni całą Unię na "poważny kryzys", "opóźnianie reform" oraz "że są niewdzięcznikami". Do pełni działań brakuje jeszcze tylko głosu"naszego wielkiego autorytetu" Geremka, który powinien powiedzieć Irlandczykom (jak kiedyś Polakom), że nie dorośli oni po prostu do demokracji. Jestem pewny, że wkrótce za pomocą kuluarowych, politycznych mechanizmów znajdzie się sposób na "niepokornych" Irlandczyków. I nikt nie będzie się zastanawiał, że jest to ewidentne lekceważenie demokracji i zaczyna już przypominać farsę. Na razie przywódcy unijni starają się za wszelką cenę izolować "chorego". Ślą apele o jak najszybsze dokończenie procesu ratyfikacji w pozostałych krajach (również w Polsce). Ma to zapobiec rozszerzeniu się irlandzkiej epidemii. Ach, gdyby można było wprowadzić traktat w całej Unii za pomocą dekretu. To by było prawdziwe święto demokracji!

Jak w tym całym zamieszaniu powinna zachować się Polska? Na pewno nie powinna wywierać żadnej presji na Irlandię w sprawie przyjęcia traktatu bocznymi drzwiami. Jest to kwestia nie tylko zasad, ale i naszego interesu narodowego, by nie pomagać wielkim krajom w zdominowaniu mniejszych. Dlatego też, Prezydent RP Lech Kaczyński nie powinien włączać się do tej akcji i nie składać teraz swojego podpisu pod traktatem. Tym bardziej, że kompromis z Juraty, dotyczący ratyfikacji traktatu, jaki zawarł z Tuskiem, nie został dotąd przez PO zrealizowany, co mnie osobiście wcale nie dziwi.

Wbrew temu, co się nam wmawia, odrzucenie traktatu lizbońskiego nic tak naprawdę nie zmieni. Unia będzie działać na podstawie traktatu nicejskiego, notabene bardzo korzystnego dla Polski (ale mniej korzystnego dla Niemiec). Błędne jest również założenie, że Europa może rozwijać się jedynie przez ściślejszą integrację. Sposób, w jaki próbuje się ją narzucić, wskazuje, że w słowie rdemokracjar1; coraz większe znaczenie ma kratos, podczas gdy demos staje się powoli mało istotnym przedrostkiem. Być może niedługo zmieni się sytuacja polityczna w Europie i zostaną wypracowane nowe, znacznie korzystniejsze dla wszystkich zasady współpracy. Tymczasem Irlandia została bohaterem! Oczywiście moim, a nie na przykład premiera Tuska, choć wielokrotnie nawoływał, by brać przykład z Irlandii. A więc bierzmy! Owszem, Irlandczycy wiele Unii zawdzięczają, ale najwięcej zawdzięczają samym sobie. Wiedzą po prostu, co jest dla nich dobre. A tak na marginesie, ciekawe który kraj będzie teraz natchnieniem "naszego" premiera? Może Peru?

Dariusz Kaczanowski+
AddThis:

Komentarze
#1 | andrzej dnia lipiec 01 2008 10:53:17
Właśnie pojawiła się informacja, że prezydent Kaczyński nie podpisze na razie traktatu i zrobi to dopiero, gdy zmieni się stanowisko Irlandii.

"Nigdy nie należałem do grona zwolenników UE"
Nie jest Pan zwolennikiem Unii w ogóle, czy tylko w takiej socjalistycznej formie, jaką się od kilkunastu lat próbuje przeforsować?
#2 | marek dnia lipiec 01 2008 10:59:05
widzę, że forum i strona zaczyna się rozwijać. więcej takich tekstów a jestem pewien, że szybko zmienimy ilość wejść na stronę.
pozdrawiam mm.Pfft
#3 | antyUE dnia lipiec 01 2008 13:41:07
Tusk zawsze bedzie dbal o interes swojej Heimatland wiec coz sie dziwic ze takie stanowisko reprezentuje.
#4 | widz dnia lipiec 01 2008 15:54:09
lol, Panie pośle, nie boi się Pan publikować na tej stronie? Przecież ta strona jest postrzegana przez płockich działaczy jako strona buntowników i są bardzo jej nie przechylni.
#5 | marek dnia lipiec 01 2008 18:03:06
do WIDZA. rolą widza jest baczne oglądanie, więc przyglądaj się dalej, bo słabo widzisz.
#6 | andrzej dnia lipiec 01 2008 20:55:34
@widz
Po pierwsze "nieprzychylni", a nie "nie przychylni"

Po drugie. Buntowników? Chyba przesadzasz. Być może komuś się coś nie podoba, ale buntowników? Jeśli ktoś tak myśli, to albo ma nie po kolei w głowie, albo czegoś się boi. Ale czegóż tu się bać? Swobodnej dyskusji?
#7 | ! dnia lipiec 01 2008 22:29:34
nie widzę nic buntowniczego w tej stronie. Wyrażanie własnych poglądów powinno być rzeczą naturalną w każdym środowisku. Merytoryczna dyskusja może prowadzić do ciekawych spostrzeżeń i działań. Dlatego też oby tak dalej...Smile A co do felietonu to mam nadzieję, że doczekam się kolejnych równie ineteresujących.
#8 | czerwiec dnia lipiec 01 2008 22:49:54
Odrzucenie traktatu lizbońskiego przez Irlandię odbyło się w drodze referendum ogólnokrajowego. Referendum jest najczystszą postacią demokracji. To instytucja przy której wszelkie formy sprawowania władzy poprzez przedstawicieli są surogatem demokracji.
Należy zwrócić uwagę, że jedynie Irlandczycy mieli możliwość podjąć tak ważną decyzję poprzez referendum. Wszystkie pozostałe narody UE rozstrzygały za pośrednictwem swoich deputowanych. Warto zastanowić się jak wypowiedziałyby się inne narody, gdyby dostały szansę skorzystania z instytucji demokracji bezpośredniej.
Irlandzkie "NIE" powinno być istotnym sygnałem dla wszystkich europejczyków oraz ostrzeżeniem przed dyktatem unijnych elit.
Choćby z tego powodu decyzja Irlandczyków ma szczególną wagę i zasługuje na wyjątkowy szacunek.
Oburzająca jest wypowiedź włoskiego prezydenta G. Napolitano:
"nie do pomyślenia jest to, że decyzja nieco ponad połowy wyborców jednego kraju, który reprezentuje mniej niż jeden procent ludności Unii, mogłaby zatrzymać niezbędny i niemożliwy do dalszego odłożenia proces reform"
...to arogancja i lekceważenie Narodu Irlandzkiego!

PS.
felieton posła D. Kaczanowskiego jest dowodem na to, że są w PiS ludzie, którzy interesują się tym do czego zostali powołani. Niestety nie można tego powiedzieć o płockich PiS-familiach
#9 | andrzej dnia lipiec 01 2008 23:14:06
@czerwiec: "Warto zastanowić się jak wypowiedziałyby się inne narody, gdyby dostały szansę skorzystania z instytucji demokracji bezpośredniej."

Badania sondażowe we Francji wykazały, że również tam traktat lizboński przepadłby w referendum. O ile dobrze pamiętam, to podobnym stosunkiem %, co w Irlandii. Wracamy do czasów, kiedy partie i rządy wiedzą najlepiej, co dobre dla narodu Smile
#10 | czerwiec dnia lipiec 02 2008 01:11:09
andrzej: "Wracamy do czasów, kiedy partie i rządy wiedzą najlepiej, co dobre dla narodu"

...a zarządy tych partii wiedzą lepiej, co dobre dla swoich członków :-)

PS. czy strona wciąż czeka na prawo do logotypów??? Słyszałem, że to płockie władze maja nad tym głosować, ale jakoś przewodniczący boi się chyba zwołać zarząd
#11 | lukasz karolak dnia lipiec 02 2008 10:57:24
Chciałbym poruszyć inną kwestię - otóż prezes Kaczyński przeszedł do porządku dziennego nad tym, że gdy było głosowanie nad ratyfikacją traktatu w parlamencie 2/3 klubu PiS i 80% klubu senackiego powiedziało - NIE!!! Nie wiem jak silna w PiS jest frakcja "pragmatyczno-unijna" ale potwierdza to jedno - władze nie dostrzegają tego że doły partyjne i szeregowi członkowie nie połają do UE miłością, że na PiS nie głosuje elektorat "centrowy" czyli bezideowy, prounijny, że opiera się nadal na ludziach o poglądach tradycyjnych, a dużą część stanowią przedstawiciele nurtu katolicko-narodowego.
O tym będzie traktował mój tekst zamieszczony po sesjiSmile
Tekst świetny oby więcej takiej temetyki, bo WSI i lustracja mi się powoli przejada na stronceWink
#12 | andrzej dnia lipiec 02 2008 11:47:45
@czerwiec: "czy strona wciąż czeka na prawo do logotypów???"

Tak wciąż czeka. Nic konkretnego na temat złożonego wniosku nie wiem. Być może marek coś więcej będzie Ci w stanie odpisać na ten temat. Z mojego punktu widzenia sprawa się jednak staje powoli bezprzedmiotowa, bo albo traktujemy się nawzajem poważnie albo nie.
#13 | Darek Kaczanowski dnia lipiec 11 2008 18:00:55
Witam,,
Dziękuję za wszystkie komentarze. Bardzo się cieszę, że mój felieton zainteresował i sprowokował do wypowiedzi.
Do Andrzeja:
Należę do tzw. eurosceptyków, co nie oznacza, że nie toleruję UE w ogóle. Kierunek w jakim UE ewoluuje jest dla mnie nie do zaakceptowania. Już czas przypomnieć sobie jakie były ideały i cele, które przyświecały tworzeniu wspólnoty. I do tego należy zmierzać.
P.S. Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do lektury i komentarzy innych moich felietonów, które będą ukazywać się co tydzień (zamieszczam je w lokalnej gazecie żyrardowskiej).
Pozdrawiam, Darek K.
#14 | Szacunek dnia lipiec 15 2008 04:45:04
i jak jest z tą stroną w koncu? "wielcy panowie" juz sie wypowiedzieli do czlonkow drugiej kategorii ?? Czy muszą jeszcze troche poczytać, zeby podjac decyzje? Jezeli tak, to nawet lepiej, bo dowiedza sie co o nich myslą czlonkowie. Kto w koncu ma o tym zdecydowac ?
#15 | raspberry dnia kwiecień 13 2015 10:48:48
Europa zmierza w stronę federalizmu...
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Alan, Bernard, Liwia, Damian
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25420546
Strona działa od 4197 dni
6056 odwiedzających dziennie
25,420,546 unikalne wizyty