Październik 19 2019 16:58:18
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Płocka pielgrzymka do Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki
· XXXI Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę
· Grali dla 300 tys. osób - XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę
· Zakończyła się samotna rowerowa pielgrzymka do Rzymu
· Pielgrzymka do Częstochowy
· Patriotyczna Pielgrzymka kibiców
· 28. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa
· Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
· 18 pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę
· Zaproszenie do Głogowca
· Pielgrzymka z Płocka wyruszyła!
Pielgrzymka do Głogowca
PłockDnia 20 września 1980 roku po ukonstytuowaniu się Zarządu Międzyzakładowej Komisji Zakładowej w województwie płockim zaczęły powstawać struktury Solidarności. Statut wprowadził nazwę Region. W województwie płockim powstały dwa Regiony autonomiczne, których siedzibą były m.in. Płock i Kutno. Był to podział praktyczny; mieszkańcy odleglejszych miejscowości poprzez Zarządy Regionów łatwiej mogli kontaktować się z przywódcami związkowymi i mieli szybsze i prawdziwe informację (bez cenzury) o wydarzeniach w kraju.

Mimo podziału szukano punktu wspólnej współpracy i wspólnego miejsca do spotkań i wspólnej modlitwy. Pamiętajmy, iż Solidarność powstała na wartościach chrześcijańskich i tradycji naszych praojców tj. naród patriotyzm, rodzina, wiara. To w tamtym czasie powstała pieśń „Pomódl się dzisiaj bracie i siostrą za Polskę, za Ojczyznę, Ojców zwyczajem Pannie Najświętszej pokłoń się nisko, za chleb powszedni i za domowe Twoje ognisko”
Jan Paweł II mówił Solidarność to znaczy jeden i drugi a nie jeden przeciw drugiemu


Miejscem wspólnej modlitwy Regionu Płock i Kutno stał się Głogowiec oraz słynący z cudów obraz Matki Boskiej. Współpracę Regionów wzmocniła budowa Drogi Krzyżowej Umęczonego Narodu Polskiego. Do Głogowca przybywały wspólnie pielgrzymki ludzi pracy z Kutna i Płocka.

Dnia 4 listopada 1982 roku przybył do Głogowca, miejscowości za Kutnem, nowo mianowany proboszcz - ksiądz kanonik Marian Lipski W grudniu 1982 zgłosiła się do niego grupa byłych internowanych, aby odprawił Mszę świętą jako dziękczynienie za ich uwolnienie. 8 stycznia odprawiono pierwszą Mszę za Ojczyznę. Ksiądz Lipski wypowiedział wtedy słowa: ,,SOLIDARNOŚĆ zmartwychwstanie, bo jest jedyną organizacją polską, jaka powstała po 1945 roku'' to za jego pasterzowania stworzono, ,Drogę Krzyżową Narodu Polskiego", obrazującą Mękę Chrystusa i Historię Narodu Polskiego. Do Głogowca pielgrzymowano w każdą drugą niedzielę miesiąca a w okresie Wielkiego Postu odprawiano przy kapliczkach Drogę Krzyżową.

Tak było, ale zaniechano pielgrzymek do Głogowca. Zaniechała płocka i kutnowska „Solidarność” Droga Krzyżowa zbudowana przez zakłady pracy i organizacje z regionu zniszczono i to, co można było sprzedać skradziono. Mimo to a może dzięki temu corocznie grupa osób z Płocka i Kutna spotyka się corocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu przy zniszczonych kapliczkach by bez kapłana odprawić wspólnie Drogę Krzyżową.


Dlaczego nie ma przedstawicieli Solidarności? Dlaczego brakuje kapłana?

W Głogowcu oprócz między innymi ojca Augustyna Kordeckiego, Ignacego Mościckiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego, gościli również działacze związkowi: Leszek Moczulski, Andrzej Słowik, Zbigniew Romaszewski, Anna Walentynowicz, Seweryn Jaworski, Andrzej Gwiazda, a także Marian Krzaklewski, prezydent - Lech Wałęsa i ksiądz Jerzy Popiełuszko

Czas odnowić tradycje, Oby wierni z Płocka pielgrzymowali do Sanktuarium MB Głogowieckiej. Jak co roku, w pierwszy piątek Wielkiego Postu wierni dawnej tradycji Płocka i Kutna, wierni prawdziwej solidarności międzyludzkiej którzy znają znaczenie słów patriotyzm, naród, Bóg, honor, Ojczyzna, wiara, rodzina, tych których do niedawna słowa mobbing, wyścig szczurów, bezrobocie, bezdomność były do niedawna pojęciami abstrakcyjnymi spotkają się na ścieżkach którymi chodziła Św. Faustyna by modlić się słowami Drogi Krzyżowej medytując o prawdzie i miłości do Ojczyzny i ludzi na przestrzeni wieków w dniu 27 lutego 2009 roku.

Krzysztof Wiśniewski

Droga Krzyżowa Głogowiec 27 luty 2009AddThis:

Komentarze
#1 | Konrad Łykowski dnia luty 19 2009 23:19:54
dziękuje panu Andrzejowi, adminowi tego portalu,
dziękuje panu Wisniewskiemu za zamieszczenie i za trud opracowania Drogi Krzyzowej
ze swej strony prosze kazdego kto czuje sie godny aby uczestniczyc w tej modlitwie o przybycie, godny jest kazdy kto chce sie pomodlic a nie uprawiać polityki,
#2 | Ostatnia posługa dnia luty 20 2009 20:51:04
#3 | Konrad dnia luty 23 2009 18:38:20
Droga Krzyżowa Narodu Polskiego w Głogowcu to Droga zbudowana w latach stanu wojennego przez ludzi pracy z różnych Regionów Polski. Ludzie ci budowali Droge Krzyżową własnymi rękami, za własne pieniądzę i narażali sie tym samym SB.
Obecnie Droga wymaga remontu i obecności ludzi modlących sie o te same ideały o które modlili sie ludzie budujacy Drogę.
Do zobaczenia 27 02 2009 r o godz. 16,30
Mam nadzieję, że będą koledzy z Kutna podobnie jak w roku ubiegłym oraz z innych Regionów Polski w tym z Płocka.
#4 | historyk dnia luty 24 2009 19:45:15
Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej

Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej r11; mieści się w gotyckim kościele pw. św. Wojciecha we wsi Głogowiec niedaleko Kutna. Murowany kościół istnieje od 1434 r., poprzedzał go kościół drewniany.

Ołtarz główny to obraz Matki Bożej będący kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Został namalowany na polecenie króla Władysława Jagiełły. Początkowo obraz ten trafił do Petersburga, a następnie w XVII wieku został przywieziony do Polski przez jednego z Głogowieckich r11; właścicieli ówczesnych dóbr ziemskich. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 14 września 1975 roku dokonał koronacji obrazu koroną papieską będącą darem papieża Pawła VI. W 1985 roku w 10. rocznicę koronacji obrazu papież Jan Paweł II przesłał błogosławieństwo dla wszystkich pielgrzymów przybywających do tego miejsca. Istnieją relacje już od bardzo dawnych czasów o tym, że obraz słynie z licznych łask i cudownych uzdrowień. Relacje te są udokumentowane w parafialnych kronikach.

W 1926 roku sanktuarium odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. We wrześniu 1939 roku z tego miejsca dowodził bitwą nad Bzurą Tadeusz Kutrzeba. W kwietniu 1983 roku Mszę świętą oprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kustoszem Sanktuarium od 1981 roku był ks. Marian Lipski, który nie tylko przeprowadził gruntowny remont Sanktuarium, ale także był kapelanem podziemnej Solidarności i wielkim patriotą. To z jego inicjatywy mimo represji odbywały się nielegalne zebrania, patriotyczne msze święte i manifestacje. Tu powstała pierwsza Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego, drugą postawił później w Osuchowie koło Mszczonowa będąc tam proboszczem. W Głogowcu na uroczystościach patriotycznych obecni byli prezydenci: Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa. Ks. Marian Lipski w starych budynkach gospodarczych po remoncie i adaptacji założył noclegownię dla trzeźwiejących alkoholików całego regionu pod koniec lat 80., która działa do dzisiaj.

We wrześniu 2005 roku sanktuarium maryjne w Głogowcu obchodziło 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej. Na uroczystość przybyło wielu pielgrzymów,biskupi, Prymas Polski Józef Glemp.
#5 | Jan Paweł II a Głogowiec dnia luty 24 2009 19:58:51
W 1985 roku w 10. rocznicę koronacji obrazu papież Jan Paweł II przesłał błogosławieństwo dla wszystkich pielgrzymów przybywających do tego miejsca.
#6 | kwisniewski dnia luty 27 2009 19:40:12
Wkrótce fotoreportaż
#7 | olka dnia luty 27 2009 20:04:08
nie wiem po co skoro nie interesuje ten temat
#8 | List do Darka Stolarskiego dnia luty 28 2009 16:17:41
W pierwszy piątek Wielkiegio Postu jak kiedyś , tradycyjnie,byliśmy w Głogowcu tak dobrze tobie znanym. To jest miejsce, gdzie czuje sie obecność Ducha Świętego, obecność Boga. Modliliśmy sie przy grobie pomniku Powstańców Styczniowych, zaraz obok jest tablica upamiętniająca pobyt i miejsce z którego Słowo Boże do nas wygłosił święty ksiądz męczęnnik Jerzy Popiełuszko w 1983 roku. Z drżeniem w sercu, na czele z księdzem proboszczem Sanktuarium w Głogowcu przeszlismy do pierwszej stacji Drogi Krzyżowej, którą Ty Darku wraz z wieloma innymi kolegami w większości już będącymi z Tobą, budowałeś własnymi rękami w latach terroru. Szczególnie długo modlilismy sie przy stacji VI, ty wiesz dlaczego.Darku, przeczytaj modlitwe przy kazdej stacji Drogi Krzyżowej, w innym wymiarze jesteś ale na pewno zrozumiesz o co sie modliśmy my, jeszcze żyjacy na tej ziemi, my którzy nadal wierni jesteśmy ideałom o które wspólnie walczyliśmy.Modlili sie z nami Prezydenci miast, Wojewodowie,Posłowie, ludzie którzy są wierni Bogu i Ojczyźnie.Nie są już na stanowiskach, nie przyjechali tam by sie pokazać bo zbliżaja sie wybory i głosy będa potrzebne lecz z potrzeby serca.Są jeszcze ludzie sumienia o których prosił Boga Jan Paweł II. Wysłalismy list solidarnościowy do naszego kochanego bpa Zawitkowskiego z zapewniem, że jesteśmy, że Solidarność pamięta . Długo by opowiadać ale ty pewnie wszystko wiesz, nawet chyba przy jednej stacji stałeś obok mnie i modliłes sie. Modlilismy sie za Ciebie i wszystkich, którzy są juz w Domu Ojca. A ty pozdrawiałeś nas z tym swoim usmiechem, tak lubianym przez nas.Darku, przeczytaj modlitwy przez nas opracowane dla każdej stacji Drogi Krzyżowej, przeczytaj je uważnie wiele razy, modląc sie przy tym.Za Ojczyznę, za nas samych, przepraszajac Jezusa Chrystusa za każdą ranę, którą mu zadali i my mu zadajemy.Módlmy sie wszyscy za to że Jezus oddał życie za nas, za każdego z nas i świat odkupić raczył.
Konrad Łykowski
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Pelagia, Piotr, Ziemowit, Jan, Paweł, Izaak, Michalina, Michał
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25441092
Strona działa od 4202 dni
6054 odwiedzających dziennie
25,441,092 unikalne wizyty