Październik 24 2019 03:44:26
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Pierwsza obietnica wyborcza płockiego PiS: darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców Płocka
· Nie żyje aktor płockiego Teatru Dramatycznego
· Polska Ziemia. Wydanie dla powiatu płockiego ziemskiego
· Film z konferencji w Starych Gałkach 18.06.2016 r.
· Spotkanie Zarządu Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości
· Uczniowie III LO z wizytą w Sejmie RP
· Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas finałowej konwencji
· Cud nad urną? Głosy nieważne a wyniki wyborów; szokujące statystyki z okręgu płockiego
· Nowa szefowa płockiego SLD w atmosferze skandalu wyborczego
· Świetna konwencja wyborcza i wystąpienie Andrzeja Dudy, kandydata PiS na Prezydenta RP
· Wystąpienie senatora Martynowskiego podczas spotkania płocczan z J. Kaczyńskim
· Będą finansowe represje wobec płockiego Stowarzyszenia Historycznego 11. Grupy Operacyjnej NSZ?
· Stan rozwoju powiatu płockiego pod rządami PSL jest na niskim poziomie
· Kolejne spotkanie płockiego Forum Młodych PiS
· Marek Martynowski - wystąpienie z dnia 07 sierpnia 2013 r.
Wystąpienie płockiego SOS na konferencji w Sejmie
Płock
Mazowieckie Stowarzyszenie Obrony Praw Lokatorów i Spółdzielców „Nasz Dom"

W dniu wczorajszym odbyła się Sejmie konferencja uwłaszczeniowa, na której referat wygłosił m.in. Tadeusz Borowicki z Płockiego SOS "Nasz Dom".

Temat wystąpienia: Stan prawny spółdzielni i uwagi do zmiany ustawy.

Dziwny ten kraj, gdzie jeszcze wciąż „własne mieszkanie” nie oznacza „własności mieszkania”

W czasach ‘propagandy sukcesu’ w skolektywizowanych spółdzielniach szczęśliwi z przydziału ‘własnego M’ spółdzielcy wnosili koszty i spłacali kredyt budowlany. Nikt wtedy nie sądził, że wymyślna semantyka „prawo własnościowe” (substytut własności, będąca formą użytkowania) okaże się mieć niewiele wspólnego z prawem własności. „Prawo własnościowe” zastąpiło własność rzeczową, powodując wywłaszczenie oraz ograniczenie praw członków. W byłych czasach PRL własność była z nadania, a tytuł ‘spółdzielcze własnościowe’ (wyższy niż spółdzielcze lokatorskie) brzmiało prawie tak samo jak „prawo własności”, tyle że jako ograniczone – wg Kc nie obejmuje rzeczy (lokalu). Art. 244 Kc podaje katalog ograniczonych praw rzeczowych, jak m.in.: dzierżawa, użytkowanie oraz spółdzielcze prawo własnościowe. Prawo użytkowania wieczystego wprowadzone Dekretem Bieruta 10.XII.1952 r (Dz.U. Nr 49, poz. 326), zaś prawo własnościowe – ustawą wywłaszczeniową 17.II.1961 r. (Dz.U. Nr 12, poz. 61). Są to prawa używania rzeczy cudzych za opłatą. Podmiana się udała, bo do dziś pojęcia te są przez większość mylone, mimo rzeczowej różnicy. Każdy, kto poniósł pełne nakłady, powinien wiedzieć, że ma prawo do własności tej rzeczy, ale bywa inaczej - krzywdę w świadomości wielu uczyniono tym, że pozwolono im zakładać księgi wieczyste na własności spółdzielczej - nie swojej.

Własność wg nieskończonego leasingu. Wkład mieszkaniowy członków, skredytowana budowa z dotacją państwa na koszt członka, spłata umorzeń przez członków – to elementy leasingu własności (rozpoczęty w PRL i dotąd nadal niedokończony). Obsługę zrzeszonych inwestorów oddano spółdzielni jako osobie prawnej (bez wnoszenia własnych środków) w oparciu o działalność gospodarczą na cudzym majątku i środkach finansowych członków. Tyle że w normalnym procesie leasingu - ostatnia wpłata (odpow.: spłata umorzeń) z definicji prawa czyni użytkownika właścicielem. Ale w spółdzielniach - wbrew temu – zaplanowano inaczej. Bankom pozwolono na zmianę umów kredytowych i oprocentowania bez wiedzy kredytobiorców tak, że po 1995r. spłata odsetek i umorzeń przerasta kilkakrotnie kwota kredytu (zadłużenie członków w ‘normatywie’ rośnie szybciej niż spłacany kredyt), na ‘pomocy państwa’ bank zyskał z budżetu ok. 25 mld zł., a spółdzielniom dano prawo do sprzedaży (rynkowej) członkom kwot budżetowych umorzeń za tytuły własnościowe. Mimo pozorów leasing się nie kończy

Zmiany systemu. Rok 1989 obligował do zmian – należało uznać własność prywatną spółdzielców (zgodnie z art.1 i art.3 Prawa spółdzielczego). Pierwszą próbę uwłaszczenia członków ich majątkiem w 1996r. zawetował Prezydent A. Kwaśniewski. Powód? Cóż, majątek spółdzielczy ma wartość 450 miliardów zł. i jest to największy majątek prywatny w Polsce będący w dyspozycji ok. 50 tys. osób, utożsamiających się z osobą prawną.

W 2000r. udało się w Sejmie RP przyjąć ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Uwłaszczenie (wg projektu A. Bieli) miało być po spłacie kredytu i ryczałtu za umorzenia od 0 do 3% wartości mieszkań. Ale spółdzielnie uznały to za swą szkodę w swej działalności gospodarczej. Z pomocą przyszedł SLD i zmianą ustawy ‘usm’ dał spółdzielniom swobodę zarabiania na umorzeniach w cenach rynkowych. Dopiero koalicja PiS sprowadziła ten stan do normy i od 31.07.2007r. nowe przepisy usm obowiązują zasady uwłaszczenia za cenę kosztów budowy, chroniąc konstytucyjną nadrzędność prawa własności prywatnej nad byłą formą kolektywną. Jednak na krótko.

Większość sędziów Trybunału poszła śladem SLD
Wbrew wcześniejszym wyrokom TK z 2005 i 2006r. o zakazie zarabiania spółdzielni kosztem swoich członków, obecny skład sędziów stosunkiem głosów 9:5 uznał zasady przeniesienia własności lokalu jako niekonstytucyjne.

Najwyraźniej część sędziów TK przeoczyła fakt, że system nakazowo-rozdzielczy minął w 1989r. zaś obecnie Konstytucja RP uznaje własność prywatną (nie kolektywną). Wyrok stanowi kuriozum cofające spółdzielnie do czasów PRL. Spółdzielcy nie przekazywali nigdy swych mieszkań na własność (osoby prawnej), zatem obecnie przenoszona jest własność spółdzielcza członków na własność prywatną członków i nie ma miejsca żadne ‘wywłaszczenie’ spółdzielni (osoba prawna nie dysponuje żadnym majątkiem poza majątkiem członków), jak mylnie uznało 9 sędziów, obnażając swą stronniczość przy braku faktu lub dokumentu nabycia majątku przez spółdzielnię. Uwłaszczenie jest zwykłym usankcjonowaniem inwestorów notarialnym dokumentem ich własności.

Zamęt o rozdawnictwie majątku, wnioski o odszkodowania spółdzielni za straty
Intencją ustawodawcy z 2007r. było „nadanie członkom spółdzielni bezpośredniego i bezwzględnego tytułu prawnego do lokalu i gruntu, tj. prawa własności”, w oparciu o prawo rzeczowe i zasady demokracji. Ci, którzy utracili wpływy na łatwe zyski, podnieśli krzyk w celu zamętu, że takie przepisy są niesprawiedliwe, bo kiedyś członkowie płacili więcej. Tworzą lobby w parlamencie i organach władzy, intensywnie urabiają opinię publiczną, by zmianą przepisów usm znowu usprawiedliwiać praktyki bogacenia się kosztem członków bez kontroli.

Sędziów TK różni stosunek do spraw związanych z PRL. Dziwne jest to, że część sędziów uległa płytkiemu pomysłowi, że „własne mieszkanie” nie oznacza mieszkania „na własność” – rodem z komunizmu. Bezzasadny wyrok z 17.12.2008r. wniósł wiele złego w wymiarze społecznym. Pozostając w kolizji z prawem, zakłamuje stan faktyczny i sprzyja w konsekwencji nieprawdziwym komentarzom, pomniejsza autorytet swój i państwa.

Liczne media mącą opinię publiczną, głosząc o „rozdawnictwie majątku”, o „preferencyjnym wykupie mieszkań” i wysługując się fałszywymi świadectwami, że jedni członkowie musieli spłacać za mieszkania kredyt, a inni teraz mają to samo niby „za złotówki”. Są to zwykłe pomówienia, naruszają dobre imię osób uprawnionych.

Jeśli odpowiednio nie zareagujemy, jako strona uprawniona, na to, co proponuje się w rządowym projekcie pozornych zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - będzie wstyd, że w środku europejskiej demokracji pozostaniemy jedynym krajem, w którym wbrew prawu, właścicielem majątku wciąż będzie osoba prawna, która w rzeczywistości nie wydała ani złotówki, a nie osoby fizyczne, które poniosły 100% kosztów jego budowy.

Co do pomysłu o odszkodowaniu od Skarbu państwa za poniesione straty - nie mam nic przeciwko dotowaniu spółdzielni, szpitali, służb, ale od lat nie stać budżetu np. na oddłużenie lokali członków z kominów nienależnych odsetek ‘normatywu’. Jednak z powodu uwłaszczenia szkody nie ma. Aby otrzymać odszkodowanie strona musi wykazać swą stratę. W przypadku uwłaszczenia spółdzielnia nie traci majątku, bo go nigdy nie nabyła. Owszem spółdzielnie utraciły, ale możliwość zarabiania (dysponując prywatnym majątkiem członków w oparciu o byłe paserskie prawo), więc co może być przedmiotem roszczeń i odszkodowania? Utrata nienależnych praw?

Wnioski i postulaty:
Fakty: uzyskanie w 1994r. przez spółdzielnie osobowości prawnej nie oznacza w żaden sposób faktu przejęcia majątku prywatnego członków lub funduszy z ich środków prywatnych. Zaksięgowany majątek w spółdzielni pozostaje nadal prywatnym majątkiem członków - fakt usankcjonowany art. 3 Prawa spółdzielczego. Ilekroć więc używa się potocznie zapisów: „majątek spółdzielni” lub „spółdzielnia posiada majątek”, tylekroć znaczy to: „majątek członków spółdzielni” i odpowiednio: „zrzeszone w spółdzielni osoby fizyczne posiadają majątek (prywatny)”. Przyjęcie innego rozumienia jest obarczone błędem prawnym, prowadzi do nadinterpretacji prawa na szkodę interesu prywatnego członków poprzez mylne utożsamianie zwyczajowego języka z faktycznym stanem prawnym, czemu nawet „uległo” 9 sędziów Trybunału Konstytucyjnego i które to błędy w rozumieniu własności spółdzielni stosuje się nagminnie w organach władzy i administracji, a te wykorzystywane są przez spółdzielnie dla własnych korzyści. Rozwiązaniem jest konieczność poprawności językowa w zapisach prawa.

Płockie SOS „Nasz Dom” będzie proponować zapisy w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym:
1. Na samym wstępie ustawy wprowadzić Art. 1’ wyjaśniający rozumienie pojęć m.in. „własności spółdzielni”
2. Akt notarialny zawierany na okoliczność nabycia własności odrębnej obejmujący (mieszkanie bezpłatnie, zaś grunt zakupiony z bonifikatą) winien być między stronami:
I - Przedstawiciel gminy (sprzedający) i
II - Członek spółdzielni (nabywający) w obecności przedstawiciela spółdzielni (potwierdzającym stan prawny przekazania własności mieszkania i udziałów członkowskich w pozostałym majątku wspólnym inwestora).

Tadeusz Borowicki, Płockie SOS "Nasz Dom"

Trybunał Konstytucyjny cofa koło historii?

Ostatnia szansa na wykup swojego mieszkania!
AddThis:

Komentarze
#1 | ula dnia marzec 09 2009 13:40:04
temat chyba mało znany, co widać po "licznych" Wink wpisach.
#2 | bartek dnia marzec 09 2009 14:03:12
Merytorycznie rzeczywiście nie jestem w stanie nic dodać, ale przeczytałem z ciekawością, bo czegoś nowego sie dowiedziałem Smile
#3 | marek dnia marzec 10 2009 08:52:02
Dobrze, że Tadeusz zechciał podjąć współpracę ze stroną.
W grupie siła. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Rafał, Marcin, Alojzy, Antoni, Areta, Marta
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25457065
Strona działa od 4207 dni
6051 odwiedzających dziennie
25,457,065 unikalne wizyty