Interpelacja posła Marka Opioły do premiera w sprawie konsolidacji sektora paliwowego w Polsce.
Szanowny Panie Premierze
Od sierpnia 2007 roku kwestia fuzji dwóch polskich koncernów paliwowych Orlenu i Lotosu jest jednym z głównych zagadnień dotyczących sektora paliwowo – energetycznego w Polsce. Przyjęta w lutym 2007 „Polityka rządu RP dla przemysłu naftowego” nie przewiduje połączenia PKN Orlen z grupa Lotos.
Zgodnie z tymi założeniami politycy z obecnej koalicji wielokrotnie zapewniali,
że nie może być mowy o fuzji dwóch polskich koncernów paliwowych. Obecny Minister Gospodarki Waldemar Pawlak określił pomysły konsolidacyjne jako „absurdalne i nieroztropne” (www.psl.org.pl). Z kolei obecny Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski zapewniał, że „dopóki my będziemy o tym decydować, a wiec przez co najmniej cztery lata, nie będzie fuzji Orlenu z Lotosem” („Gazeta Wyborcza” z 24.10.2007 r.). Podobnie lokalni politycy PO Andrzej Nowakowski i Eryk Smulewicz
na specjalnej konferencji prasowej idei konsolidacji mówili „NIE” („Gazeta Wyborcza”
z 25.09.2009 r.) zamieszczając na billboardach wyborczych w 2007 roku hasło „Orlenu nie oddamy”.
Z drugiej strony politycy koalicji rządzącej od roku w swoich wypowiedziach dają do zrozumienia, że przyjęte przez rząd stanowisko może ulec zmianie. Przykładem może jest wypowiedź szefa sejmowej Komisji Skarbu – Pana posła Tadeusza Aziewicza („Puls Biznesu” z 19.02.2008r.), w której wskazuje on na możliwość przejęcia PKN Orlen przez Lotos. Z kolei w ostatnich dniach pan Maciej Woźniak, doradca premiera ds. bezpieczeństwa, wskazał w wywiadzie prasowym konieczność „weryfikacji i zmiany priorytetów” w zakresie polityki naftowej („Gazeta Prawna” z 5.03.2009 r.). Wskazał też na konieczność analizy zmian właścicielskich w sektorze paliwowym. Wspomniał również, że do maja ma zapaść decyzja dotycząca ewentualnej fuzji Orlenu z Lotosem.
W mediach pojawiają się kolejne scenariusze dotyczące kształtu ewentualnej fuzji oraz konsekwencji, przede wszystkim finansowych, które byłyby z nią związane, a które dotknęłyby również region północno – zachodniego Mazowsza. Waldemar Pawlak szacował potencjalne straty na Mazowszu poniesione na skutek przejęcia Orlenu przez Lotos na 125 mln zł rocznie! („Gazeta Wyborcza” z 24.09.2008 r.) Dlatego też temat ten budzi ogromne emocje zarówno wśród mieszkańców Płocka, samorządowców jak i parlamentarzystów ziemi płockiej.
Całe zamieszanie jakie wywołały ostatnie wypowiedzi polityków PO nakłada się
w czasie z kryzysem gospodarczym i groźbą znacznych redukcji zatrudnienia w sektorze naftowym, co wzmaga niepewność. Mój dodatkowy niepokój budzi fakt, że nawet płocki poseł PO Andrzej Nowakowski przyznaje na łamach prasy, że nie wie jakie są zamierzenia rządu i jakie scenariusze są obecnie rozpatrywane. („Gazeta Wyborcza” z 5.03.2009 r.). Wzmożone zapięcie wprowadził dodatkowo majowy termin decyzji rządu wspomniany przez pana Macieja Woźniaka.
W związku z powyższym chciałem prosić Pana Premiera o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy rozważana jest zmiana strategii rządowej wobec sektora naftowego w Polsce przyjętej 6 lutego 2007 r.? 2. Jakie scenariusze konsolidacji sektora paliwowego w Polsce są obecnie brane pod uwagę? Jaki jest horyzont czasowy wprowadzenia potencjalnych zmian? 3. Czy rząd bierze pod uwagę przejęcie Orlenu przez Lotos? 4. Czy wobec sprzecznych informacji pojawiających się w wypowiedziach polityków koalicji rządzącej i generowanej w ten sposób niepewności rząd zamierza zająć jasne i oficjalne stanowisko w sprawie konsolidacji sektora paliwowego w Polsce
i potencjalnego łączenia koncernów paliwowych Orlen i Lotos?