Październik 23 2019 12:05:33
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Płocczanie Bohaterom
· Płocczanie na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka"
· Płocczanie na rocznicy katastrofy smoleńskiej
· Płocczanie pamiętają o rocznicy zamachu stanu
· "1914 - 1939 - 1944 - 1989 Płocczanie dla Niepodległej"
· Zawieszenie postępowania ws. obrażania uczuć religijnych. "Nieznani" sprawcy dalej nieznani. Ustalenie adresu IP zbyt skomplikowane dla płockiej prokuratury?
· Płocczanie w drodze i na Marszu Niepodległości 2012
· Płocczanie na Marszu Niepodległości w Warszawie
· Płocczanie na marszu w obronie TV Trwam i wolności słowa; Warszawa 21.04.2012
· Chwila bez polityki: Gdzie znani płocczanie chodzili na randki
· Płocczanie znani i nieznani: Wacław Aleksander Lachman
· Płocczanie znani i nieznani: Władysław Broniewski
· Płocczanie znani i nieznani: rodzina Płoskich
· Płocczanie znani i nieznani: x prałat Seweryn Wyczałkowski
· Płocczanie znani i nieznani: małżeństwo Macieszów
Znani i nieznani płocczanie
Płock
źródło: Mariusz Nosarzewski

Dziś pierwsza z pierwszych Płocczanek to Marcelina Rościszewska.

Marcelina Rościszewska to wybitny pedagog, organizatorka życia społeczno-kulturalnego i oświatowego, działaczka niepodległościowa końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, płocczanka z wyboru. Urodzona 9 XI 1875 roku w Libawie w kurlandzkiej części Inflant /obecnie Łotwa/, była jedynym dzieckiem Jana Dombrowskiego i Leokadii z Landsbergów - uczestników Powstania Styczniowego, zesłanych przez Rosjan do Bobrujska i Woroneża.

Po stracie rodziców edukacją Marceliny zajęli się krewni /Landsbergowie/, dzięki którym w roku 1891 uzyskała z bardzo dobrym wynikiem średnie wykształcenie w Instytucie Maryjnym Panien Szlacheckich w Białymstoku. Dalszą naukę podjęła w latach 1892-1894 we Francji pod opieką Izabeli, hrabiny Działyńskiej -córki księcia Adama Jerzego Czartoryskiego - prowadzącej po księżnej Annie Instytut Panien Polskich Hotelu Lambert w Paryżu. Dojrzewała w środowisku konserwatywnym, które pod egidą książęcą stworzyło wiele instytucji naukowych, oświatowych i charytatywnych. Otrzymała dyplom z odznaczeniem i rekomendacją do prowadzenia nauczania.

Zwyczajem francuskim egzamin dojrzałości złożyła na Sorbonie. W latach 1893-1895 studiowała sześć semestrów na Wydziale Filozoficznym. Za pracę z dziedziny geografii uzyskała "Mention de geographie a la Sorbone". Równocześnie studiowała w paryskim archidiecezjalnym Instytucie Religijnym, gdzie w roku 1894 otrzymała z rąk kardynała Richarda "Diplom avec mention honorable". Poziom wykształcenia i zdobyte kwalifikacje pedagogiczne potwierdzone zostały w niepodległej
Polsce dyplomem wydanym w roku 1924 przez Bolesława Miklaszewskiego, Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w rządzie Władysława Grabskiego.

W roku 1896 wyszła za mąż za Seweryna Rościszewskiego, właściciela majątku Niedróż koło Drobina. Pod zaborem rosyjskim podjęła pierwsze działania oświatowe i społeczne. Z ramienia Polskiej Macierzy Szkolnej prowadziła, a następnie wizytowała tajne nauczanie w szkołach wiejskich. Walcząc z narzucanymi przez wojsko melodiami rosyjskimi była inicjatorką i dyrygentką chórów młodzieży wiejskiej, propagując polskie pieśni narodowe. W Koziebrodach utworzyła i zarządzała Spółdzielnią Kobiet Wiejskich "Jedność" oraz Kółkiem Gospodyń Wiejskich. W Drobinie założyła i prowadziła pierwszą "Łaźnię Ludową". Zainicjowała i przewodniczyła Kołu Ziemianek Polskich.

Karierę zawodową i życiową związała następnie z Płockiem, gdzie w roku 1908 została przełożoną żeńskiej szkoły średniej, założonej przez ks. Ignacego Lasockiego. Realizowała program tajnego nauczania i historię pedagogiki. Wysoki poziom szkoły umożliwił w roku 1912 uzyskanie dla absolwentek prawa wstępu na uczelnie w Genewie, Lozannie i Fryburgu. Równocześnie współdziałając z Zarządem Stowarzyszenia Szkoły nabyła i adaptowała trzy budynki, tworzące odtąd nowy gmach szkoły u zbiegu ulic Kolegialnej i Misjonarskiej. Doświadczenia pedagogiczne publikowała na łamach "Głosu Płockiego" /1908-1913/, w
"Wiązance literackiej ziemi płockiej" /1913/. Zredagowała wraz z ks. Ignacym Lasockim wydawnictwo "Siedmioklasowa szkoła polska, żeńska, udziałowa w Płocku" /1912/.

W 1920 roku szkoła przekazana została odrodzonemu państwu polskiemu stając się trzecim w Płocku, a pierwszym dla dziewcząt Państwowym Gimnazjum Żeńskim im. Reginy Żółkiewskiej, w którym Marcelina Rościszewska została dyrektorką. Uformowała świetne grono wybitnych profesorów, wśród których byli m.in.: Maria i Aleksander Macieszowie, Halina i Stefan Rutscy, Maria Gąsecka, Bolesław Jędrzejewski, Henryk Pniewski, Aleksander Różycki. Rozbudowała do 4000 woluminów bibliotekę, wyposażyła gabinety: fizyko-chemiczny, przyrodniczy, lekarski, stomatologiczny. Wystawiała sztuki Moliera i Schillera, organizowała koncerty muzyki Mendelssohna i Schuberta. Wprowadziła spotkania literackie w języku francuskim i niemieckim. Z pomocą oficerów 4 Pułku Strzelców Konnych organizowała kursy jazdy konnej, strzelectwa, łucznictwa, także wioślarskie. Odbywała wycieczki szkolne do Krakowa, Wilna, Gdańska, Kopenhagi. Inspirowała środowiska pozaszkolne będąc czynnym członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Muzycznego, Delegacji Pracy Kobiet przy Okręgowym Towarzystwie Rolniczym Płockim, pracując w Kole Przyjaciół Harcerzy i Komitecie Wychowania Fizycznego, a także pełniąc funkcję kuratora Domu Inwalidów.

W latach 1918-1933 przewodniczyła kołu dyrektorów okręgu płockiego. Jubileusz 25-lecia pracy pedagogicznej i kierowniczej, obchodzony 15 VI 1933 roku, połączyła z odejściem na emeryturę Marcelina Rościszewska to wybitny pedagog, organizatorka życia społeczno-kulturalnego i oświatowego, działaczka niepodległościowa końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, płocczanka z wyboru.

W uroczystościach pożegnalnych udział wziął arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski, biskup Leon Wetmański oraz władze szkolne, administracyjne i wojskowe.
Marcelina Rościszewska położyła też duże zasługi w dziele odbudowy państwa i obrony niepodległości ojczyzny. W latach I wojny światowej stworzyła w Płocku Towarzystwo Pomocy Internowanym Legionistom w Szczypiornie i Łomży. W dobie plebiscytów organizowała Komitet Śląski i Warmiński. Otrzymała odznakę honorową za wytrwałą pracę przy organizacji 3 szwadronu 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, a także odznakę honorową 6 Pułku Piechoty Legionów za opiekę nad nim po przybyciu do Płocka w 1918 roku, kiedy to została matką chrzestną chorągwi pułkowej. Była komendantką Komitetu Obrony Lwowa, dokąd wysłała z Płocka 8 wagonów darów. Wzięła udział w obronie Lwowa na przełomie 1918/1919 roku. W marcu dowódca Armii "Wschód" nadał jej za działalność i wierną służbę dyplom "Obrońcom Kresów Wschodnich 1919" i odznakę honorową "Orlęta". Od dyrektora Archiwum Państwowego we Lwowie i prezesa Komisji Naukowej Towarzystwa Badania Historii i Obrony Lwowa otrzymała w 1931 roku podziękowania za przekazane materiały historyczne. W roku swego jubileuszu przyjęła odznaki honorowe 4 Pułku Strzelców Konnych im. Ziemi Łęczyckiej w Płocku oraz Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Marcelina Rościszewska rolę szczególną odegrała w okresie inwazji sowieckiej. Przewodnicząc Służbie Narodowej Kobiet Polskich doprowadziła do powstania w ziemi płockiej 10 oddziałów, liczących łącznie 1200 członkiń. Wzięła czynny udział w obronie Płocka w dniach 18-19 VIII 1920 roku. W gmachu szkoły zorganizowała pomoc dla walczących, szpital, punkt żywieniowy i opatrunkowy, roznosiła broń i amunicję, doprowadzała walczących do wyznaczonych barykad. Jej zasługi wojenne uhonorował Naczelnik Państwa Polskiego Marszałek Józef Piłsudski osobiście wręczając Krzyż Walecznych podczas swego pobytu w Płocku 10 IV 1921 roku. 8 III 1929 roku dowódca Okręgu Korpusu I Warszawa gen. Kazimierz Jacynik nadał jej Medal Pamiątkowy Za Wojnę 1918-1921, a kurator Okręgu Szkolnego Warszawskiego przyznał 10 VII 1929 roku Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Prezydent Mościcki zarządzeniem z 16 III 1937 roku udekorował ją Medalem Niepodległości. W roku 1935 przeniosła się do syna Lecha do Krakowa, gdzie w okresie okupacji służyła pomocą potrzebującym. Po latach syn wraz z żoną Janiną otrzymali decyzją Instytutu "Yad Vashem" w Jerozolimie medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". W 1945 zamieszkała w Szańcu. Prowadziła dom otwarty goszcząc m.in. Witolda Lutosławskiego, Konrada Górskiego, Stanisława Pigonia i Wojciecha Truszkowskiego. Zmarła 4 IV 1949 roku i pochowana została w Krakowie.

Jej postać i dzieło dostrzegali w opracowaniach Ignacy Lasocki, Adam Grzymała Siedlecki, Franciszek Wybult, Tadeusz Świecki, Antoni Julian Nowowiejski, Stanisław Łoza, Michał Marian Grzybowski, Wanda i Tadeusz Chrostowscy, Leonard Grochowski, Jerzy Stefański. Na fresku "Kazanie Chrystusa Pana na ziemi", namalowanym przez Władysława Drapiewskiego w nawie głównej Katedry w 1916 roku, artysta umieścił Marcelinę Rościszewską w grupie słuchających Chrystusa wybitnych płocczan. Portret olejny stworzył Jerzy Mazuś. Akt wręczenia Krzyża Walecznych zidentyfikował Marek Mroczkowski w filmie "Sztandar Wolności", opracowanym przez Ryszarda Ordyńskiego w 1937 r. Staraniem dyrektorki liceum płockiego Małgorzaty Mroczkowskiej oraz wychowanki gimnazjum żeńskiego Wandy Chrostowskiej dnia 14 X 1992 roku odbył się pierwszy w historii zjazd absolwentek przedwojennego gimnazjum, a I Prywatne Liceum Ogólnokształcące otrzymało na podstawie zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej imię Marceliny Rościszewskiej.

Do narodowych obowiązków należy pamięć i szacunek dla Polaków, którzy wnieśli trwały wkład w myśl niepodległościową i społeczną, oświatę i wychowanie pokoleń. Do nich należy patronka płockiego liceum, zasłużony pedagog, krzewicielka wiedzy i idei wychowawczej młodzieży Płocka czasów II Rzeczypospolitej.
Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski w Monografii historycznej z 1931 tak pisał o Marcelinie Rościszewskiej: "Już od 1908 na czele tej uczelni stanęła znana działaczka i bohaterka przy obronie Płocka przeciwko bolszewikom i w ogóle w potrzebach narodowych, Marcelina Rościszewska; jej inicjatywie, wiadomościom i trudom tyloletnim żarliwym szkoła ta wiele zawdzięcza".

W 1920 r. szkoła ta podarowana została państwu polskiemu jako gimn. imienia Reginy Żółkiewskiej. Uczennice starsze podczas odsieczy Lwowa i przy obronie Płocka bardzo były czynne.
AddThis:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25455090
Strona działa od 4206 dni
6052 odwiedzających dziennie
25,455,090 unikalne wizyty