Lipiec 16 2019 01:06:28
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Apel do radnych
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· "Mam PLAN dla Płocka", czyli puste slogany prezydenta Nowakowskiego
· "Plan dla wsi" rządu PiS
· Wystawa "Ojcowie Niepodległości" w Płocku
· "Katolicka Rewolucja w Biznesie II, Moja Firma - Polska Sprawa"
· Warto obejrzeć: "Gurgacz. Kapelan Wyklętych"
· "Analfabet III RP" - zapraszamy na spotkanie w Płocku
· Prezydent Płocka z PO kompromituje Schetynę: "Za kwestie przyjmowania uchodźców odpowiada rząd"
· "Rzeż wołyńska" w Muzeum Mazowieckim
· "Elegia na śmierć Roja" już w czwartek!
· "Tropem wilczym" w Płońsku
· "Harcerze Niezłomnym"
· II edycja konkursu "Bohaterowie z Cienia"
· Zjazd "Solidarności". Prezydent i premier w Płocku
· "Przywracanie honoru dla Płocka"
· Płocczanie na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka"
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Płock

źródło: Konrad Łykowski

"Trudno te wydarzenia opisywać bez wzruszenia. Na początku lipca 1980 roku rozpoczęły się strajki w Świdniku, Lublinie i wielu innych miastach i trwały oraz rozszerzały się. Reżim komunistyczny miał za sobą Armię Czerwoną, Służbę Bezpieczeństwa, Milicje Obywatelską, ORMO, szpicli itd i jak się okazało Wojsko Polskie. Pracowałem wówczas w Fabryce Maszyn Żniwnych. Niepokoje, wiece,strajki zaczęły docierać do naszego Regionu, ludzie przełamywali strach. Ja pracowałem w biurowcu ale miałem przepustkę uprawniającą do wejścia do zakładu produkującego kombajny. Wraz z Jerzym Pawłowskim i śp.Andrzejem Rachockim zaczęliśmy rozmawiać z ludźmi z produkcji, brać udział w wiecach. Szybko okazało się, że ludzie chcą zmian, chcą pracować i żyć godnie. Nigdy nie zapomnę oczu robotników błyszczących nadzieją kiedy mówiliśmy o tych sprawach, o tym co relacjonuje Radio Wolna Europa, czekaliśmy na reakcje rozstrzelanego w Grudniu 1970 Wybrzeża: Gdyni, Stoczni Gdańskiej, Szczecina. Na wiecach ludzie zgłaszali postulaty różnego rodzaju ważne dla nich. Odbył się też strajk załogi FMŻ przejęty przez stare związki i sprzedany. Zgłaszane postulaty, były lekceważone przez Dyrekcję, zakładową PZPR i stare związki a załoga wyśmiewana i poniżana. W tej sytuacji postanowiłem pojechać do Warszawy po pomoc do Regionu Mazowsze. Byłem od dłuższego czasu w kontakcie z ROPCiO, KOR, członkiem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Kolportowałem w Płocku ówczesne gazety podziemne m.in. "Bratniak", "U progu" oraz inne.

Siedziba, niezależnych związków gdańskich, jak się wówczas mówiło mieściła się w lokalu KIK przy ul.Kopernika. Otrzymałem tam instrukcje tworzenia nowych związków oraz tymczasowy Statut NSZZ napisany przez mec. J.Olszewskiego i dr. Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas skojarzyłem, że z dr. Jarosławem Kaczyńskim myśmy się spotkali w Płocku kiedy po słynnym pochodzie z Petrochemii w 1976 rozpędzonym bestialsko przez ZOMO,MO i ORMO, Jarosław Kaczyński przyjeżdżał z Warszawy by nieść pomoc poszkodowanym, zwalnianym z pracy. Ludzie widząc, że mamy konkretne dokumenty, że nie jest to kolejne oszustwo komuny z wielkim aplauzem zgłaszali wole przystąpienia do nowych związków. Trudno było jednak skompletować Komitet Założycielski ponieważ ludzie byli straszliwie zastraszani.

Na wiecach ludzie powoływali się, że w Petrochemii jest o wiele więcej postulatów niż w FMŻ. Postanowiłem to wyjaśnić i rozeznać możliwość powołania MKZ NSZZ. W tym celu poprosiłem o spotkanie Pana Kazimierza Cieślika, którego znałem i miałem do niego zaufanie. Okazało się, że Kazimierz Cieślik jest w Komitecie Założycielskim związku w Petrochemii. Uzgodniliśmy, że porozmawia on z członkami Komitetu o możliwości spotkania celem powołania MKZ. Koledzy z Petrochemii natychmiast wyrazili ochotę spotkania się.

Pierwsze spotkanie robocze odbyło się ok. 8 września w Domu Technika MZRiP. Nie było zgody na odbycie spotkania w którymś z wielu pomieszczeń więc zestawiliśmy dwa stoliki w kawiarni i tak zaczęliśmy obrady, w takich warunkach rodził się Region Płocki. Odbyło się jeszcze kilka roboczych spotkań, czekaliśmy też aż inni dołączą. W MPK trwał strajk, który został dzięki Janowi Chmielewskiemu i Kazimierzowi Lubienieckiemu przemianowany na strajk solidarnościowy. Musieliśmy nawiązać z nimi kontakt. Czas naglił ponieważ nowe związki miały powstać w zasadzie tylko na Wybrzeżu, rozpoczęły się ruchy Wojsk Radzieckich i inne metody stosowane przez reżim. Musieliśmy zdążyć do 17 września ponieważ wówczas odbywał się zjazd przedstawicieli związku całego kraju i tam przyjęto statut oraz nazwę Solidarność. W Płocku spotykali się przedstawiciele FMŻ, MZRiP, Polmo, SanEpidu i MPK. Uzgodniliśmy, że pierwszym przewodniczącym będzie przedstawiciel największego zakładu czyli MZRiP a v-ce przewodniczącym z FMŻ jako drugi największy zakład w Regionie. Pan Waldemar Barcikowski przewodniczący z MZRiP odmówił kandydowania twierdząc, że ma dużo pracy w zakładzie i chciałby się jej poświęcić. W tej sytuacji działacze z Petrochemii tj. J.Brodzki, W.Wiścicki, A.Pacałowski, J.Wojda K.Cieślik po naradzie wystawili kandydaturę W.Wiścickiego, który się zgodził. Ja jako Przewodniczący Komitetu Założycielskiego w FMŻ również stwierdziłem, że mam dużo pracy w FMŻ, że nie dam rady połączyć obu funkcji i w tej sytuacji padło na Jana Chmielewskiego. Zebranie protokółowała pani Grażyna Cieślik. Wybrano i złożono podpisy pod aktem powołania Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ. Pojechaliśmy na Jachowicz 24 do domu Jana Chmielewskiego by przepisać go na maszynie do pisania. Oryginał pisma znajduje się w posiadaniu ZR Płockiego NSZZ Solidarność a fotokopia ukazała się w książce o płockiej Solidarności. Po podpisaniu dokumentu Wojciech Wiścicki odwiózł mnie autem do domu, już wtedy w nieproszonej asyście samochodu milicyjnego. Za datę praktycznego podjęcia działalności przez MKZ należy przyjąć 16 września kiedy to uprawomocnieni przedstawiciele zakładów pracy podpisali upoważnienie Wojciechowi Wiścickiemu i Janowi Chmielewskiemu do uczestniczenia 17 września w zebraniu krajowym powołującym do życia ogólnopolski związek NSZZ Solidarność, natomiast grzecznościowe powiadomienie Wojewody Płockiego nastąpiło później. Rozpoczęło się mordercze 16 miesięcy ciężkiej pracy zakończone dla wielu więzieniem lub innymi represjami których skutki wielu żyjących jeszcze ludzi tamtych lat odczuwa do dziś. Mimo wszystko Solidarność pozostanie na zawsze w moim sercu."

Konrad Łykowski.
AddThis:

Komentarze
#21 | ka. dnia czerwiec 27 2010 16:30:31
napisz to co zdjęto na forum GW,i jaki tytuł był tego filmu ,
to był film o działalności podziemnej twojej czy potem
#22 | andrzej_aleksandrowicz dnia czerwiec 27 2010 22:39:04
@M.Modzelewski: "Przed chwilą ocenzurowano moja odpowedź dla kamrata."

W tych komentarzach u nas? Z pewnością nie. Może Pan sporo napisał i dość długo to czasu zajęło, sesja wygasła i nie dodało komentarza. Przy komentarzach dość długo wpisywanych warto odświeżyć kod przed jego wpisaniem.
#23 | WD dnia czerwiec 28 2010 06:24:13
Kolego Modzelewski, ja wierzę adminowi ponieważ ingerencje zdarzały się tu niezwykle rzadko szczególnie w porównaniu z portalem gazeta.pl . Zachęcam do powtórzenia wpisu szczególnie, że zawsze chętnie czytam wszelkie wpisy , komentarze z którymi czasami można się nie zgadzać ale zawsze są uargumentowane i na poziomie którego można zazdrościć portalowi gazeta.pl i na tym portalu kasowane są wpisy na poziomie a ordynarne , kłamliwe wiszą sobie spokojnie. Tu na pewno takie ordynarne wpisy zostałyby skasowane. Zapraszam i pozdrawiam.
#24 | as dnia wrzesień 21 2010 22:19:22
PIĘKNA PIEŚŃ http://www.youtube.com/watch?v=XcQOGHu8XIE&feature=related
#25 | PIEŚŃ dnia październik 05 2010 12:10:17
#26 | kolo dnia listopad 04 2010 19:15:53
Mietku do kiedy siedzisz w "Gostyninie"?
Napisz kiedy wychodzisz. (już wyleczyli ci główkę?)
#27 | w hołdzie dnia luty 10 2015 09:10:07
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Eustachy, Maria, Benedykt, Marika, Benita, Mirella
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 24991769
Strona działa od 4107 dni
6085 odwiedzających dziennie
24,991,769 unikalne wizyty