Październik 19 2019 17:30:35
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Politycy złamali prawo
· Szwadrony śmierci. Zginęło 100 osób
· Zaproszenie na uroczystości upamiętniające por. Franiszka Majewskiego ps. "Słony" w 65. rocznicę śmierci
· Zbliża się 20. rocznica niewyjaśnionej śmierci Dariusza Stolarskiego
· DZIŚ ÓSMA ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II
· Jarosław Kaczyński: Tylko Prawo i Sprawiedliwość jest dzisiaj opozycją
· 74 rocznica śmierci Romana Dmowskiego
· Prawo i Sprawiedliwość zaprasza na Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości - 13 grudnia
· Tomasz Sakiewicz o śmierci chorążego Remigiusza Musia
· Dzisiaj mija 28. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oraz druga rocznica śmierci Marka Rosiaka
· 400. rocznica śmierci ks. Piotra Skargi
· JEST Alternatywa - Prawo i Sprawiedliwość
· Prawo i Sprawiedliwość w Małopolsce. PiS przeciwko prywatyzacji - uchwały klubu parlamentarnego
· Co dalej z egzaminami na prawo jazdy?
· Szczególne podziękowania za emerytury do śmierci
Prawo lokatorskie po śmierci współmałżonka
Płock
autor: Tadeusz Borowicki, Płockie SOS "Nasz Dom"

Czy po śmierci małżonka stracę mieszkanie, jeśli nie zapłacę żądanej kwoty do spółdzielni? Z podobnymi pytaniami trafiają zmartwione owdowiałe osoby z prośbą o pomoc Płockie SOS.

Czy po śmierci członka spółdzielni prawo do lokalu przepada? Jaki związek ma "prawo do lokalu" z prawem spadku do wkładu w spółdzielni? Warto to rozumieć, bowiem groźba utraty mieszkania po śmierci jednego z współmałżonków może się pojawić, a takie przypadki są w Polsce znane.

W spółdzielniach trwa proces uwłaszczenia, tj. wyodrębnienie z majątku SM swojego mieszkania wraz z częścią wspólną nieruchomości i zmiana doń praw spółdzielczych na prywatną własność z prywatną księgą wieczystą. Uwłaszczenie oznacza zabezpieczenie swojego mieszkania i koniec odpowiadania za długi spółdzielni. Ale jak to bywa - spółdzielnie stosują prawo na swoją korzyść, wszak każdy wyodrębniony lokal pomniejsza jej majątek, a każda eksmisja - to lokal zdobyty.

Prawa do swych mieszkań spółdzielcy nabywali od lat jako spółdzielcze prawo do lokalu – albowiem tak nazywała się forma przydziału mieszkań w spółdzielni. Przydziały do mieszkań (w dawnym systemie i do niedawna) sprzedawane były członkom pod dwoma tytułami: prawo "własnościowe" lub nieco słabsze prawo "lokatorskie". Za obydwa tytuły spółdzielca został obciążony spłatą kredytu spółdzielni, różnica jest jedynie taka, że tytuł "własnościowego" prawa do mieszkania kosztował nabywcę więcej o zwrot dawnej dotacji na budowę jako pomocy państwa (pomijam kwestię, że zarządy pobierały za to wielokrotnie więcej, niż wynosił zwrot nominalnej kwoty do budżetu państwa). Obydwa te tytuły oznaczają zaledwie prawo do użytkowania lokalu, wszak "spółdzielcze" znaczyło tyle, że w księdze wieczystej właścicielem wpisana była Spółdzielnia (socjalistyczna własność wspólna), a Kowalskiego z prawem "własnościowym", który uległ namowie na "wykup księgi", wpisano w rubryce KW jako nabywcę ograniczonych praw do lokalu. Mało kto rozumiał, że kupując tytuł "własnościowy", zapłacił za coś, co było własnością wpisaną do KW spółdzielni. Dopiero w 2001r. udało się nową ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych (zw. "usm") rozpocząć proces uwłaszczenia lokalami i zakładania odrębnych (prywatnych) ksiąg wieczystych, a w 2007r. nowelizacją "usm" – znieść ustanawianie prawa "własnościowego" oraz wykreślić "ceny rynkowe" z rozliczeń między Zarządem a członkami spółdzielni (był to sukces społeczny przy znacznym udziale Płockiego SOS w zmianie przepisów prawa). Mimo tylu lat procesu uwłaszczenia, wiele rodzin nadal zamieszkuje na prawie spółdzielczym ograniczonym. Nie zdają sobie sprawy, że tytuł "prawo własnościowe" jest socjalistyczną formą substytutu prawa własności, wg art. 244 Kc. – to ograniczone prawo rzeczowe do lokalu spółdzielni, zaś "prawo lokatorskie" - zbliżone do prawa najmu, ale ponadto opłacone z góry spłatą kredytu za lokal.

Prawo lokatorskie zgodnie z art. 9 ust. 5 "usm" stanowi, iż "Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo małżonków.". Jednocześnie z prawem tym wiąże się wniesiony przez członka do Spółdzielni wkład mieszkaniowy. Przy tym należy odróżnić prawo do lokalu od wkładu mieszkaniowego (finansowego). Prawo lokatorskie to tytuł uprawniający osoby do zamieszkiwania w lokalu, a wkład mieszkaniowy to wniesiony majątek i jest współwłasnością małżonków wg obowiązującej wspólności ustawowej (o ile nie było rozdzielności majątkowej). Wg art. 9 "usm": "Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.". Prawo do lokalu nabywa się umową lub przenosi na warunkach przepisów ustaw chroniących prawa lokatorów. Natomiast wkład mieszkaniowy, jako składnik majątku objętego wspólnością majątkową, jest dziedziczny i podlega również spadkobraniu. Przy tym sprawy spadkowe (ustalane raczej sądownie) są prywatnymi sprawami rodzinnymi, do których uprawnień nie mają osoby trzecie, jakim jest zarząd SM.

Spółdzielnia, jako osoba prawna, jest zobowiązana do działania w zakresie ustalonym przepisami prawa, tj. przedmiotowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych lub ogólnego Prawa spółdzielczego, wg których prawem i obowiązkiem Zarządu jest ustanowić prawo do lokalu osobie uprawnionej i zaksięgować wkład mieszkaniowy wniesiony na rzecz danego lokalu (małżonków). Prawa lokatorów są chronione ww. ustawą (wg rejestru osób mieszkającej rodziny w lokalu, z ewentualnością przypadku rozdzielności majątkowej).

Zatem w razie śmierci członka spółdzielni zakres uprawnień Zarządu sięga tematu przeniesienia prawa do lokalu na drugą osobę małżeństwa na podstawie zaksięgowanego wkładu mieszkaniowego małżonków na dany lokal oraz uchwały związanej z roszczeniem tej osoby wstąpienia w poczet członków spółdzielni, natomiast żaden organ Spółdzielni nie jest uprawniony do rozstrzygania rodzinnych sporów majątkowych, w tym sporów spadkowych, zgodnie bowiem z art. 1 Kc. - spory związane ze stosunkami cywilnoprawnymi między osobami fizycznymi i osobami prawnymi należą do właściwości sądów powszechnych.

Przeniesienie prawa do lokalu (mającego pokrycie wniesionym wkładem) w razie śmierci jednej osoby na drugą osobę w małżeństwie nie może być warunkowane przez Zarząd chęcią zadysponowania wkładem mieszkaniowym poprzez rozdział majątku małżonków między osoby w rodzinie zmarłego, bowiem majątek jest objęty wspólnością ustawową (z zachowaniem prawa spadkobrania) i innych osób nie obejmuje. Sąd orzekając o uprawnieniach osób do spadku, nie wskazuje Zarządu SM jako stronę, ani doń uprawnioną, ani do wykonywania wyroku. Rodzina reguluje między sobą sprawy spadkowe (może nawet bez wyroku), a Zarządowi nie wolno mylić pojęcia obowiązku zarządzania z pojęciem nieuprawnionego dysponowania. Sprawa przeniesienia prawa do lokalu jest bardziej jednoznaczna, jeśli druga osoba w małżeństwie jest również członkiem spółdzielni. W każdym jednak przypadku nabyte prawo do lokalu nie ma nic wspólnego z ewentualnymi prawami spadkobierców przy podziale rodzinnego majątku (wkładu mieszkaniowego).
Oczywiście osoba uprawniona do lokalu może wyrazić zgodę i upoważnić Zarząd (w pewnych sytuacjach rodzinnych) do pośredniczenia w rozliczeniach majątkowych spadkowych, ale byłaby jej własna decyzja. Natomiast wygaśnięcie prawa do lokalu mogłoby nastąpić w przypadku, gdyby osoba uprawniona zgodziła się i wycofała w całości wkład mieszkaniowy (np. w celu rozliczeń, gdy rodzina ma inne mieszkania).

W praktyce można się spotkać z różnymi działaniami spółdzielni. Na ogół Zarząd uzurpujący sobie prawo do dysponowania majątkiem prywatnym w spółdzielni (pod atutem samo-uprawnionego rozjemcy) stawia uprawnionej osobie wymóg ponownej wpłaty części spadkowej wkładu po zmarłym współmałżonku, jako warunek przeniesienia na nią prawa do lokalu. To tak, jakby Zarząd uznał, że obowiązująca w Polsce wspólność ustawowa wiąże członka spółdzielni w pierwszej linii z Zarządem, a nie ze współmałżonkiem… Argumentacja jest zwykle taka, że "ponieważ prawo do lokalu nie wchodziło w skład majątku wspólnego małżonków, to wskutek zgonu członka (ustania członkostwa) prawo do lokalu też wygasło". Truizmem we wstępie argument ten śmiercią członka mataczy wygaśnięcie uprawnień żyjącej drugiej osobie w rodzinie. A od kiedy to prawo do mieszkania miał jedynie członek spółdzielni (był uprawniony mieszkać sam bez rodziny lub jego rodzina mieszkała z nim na dziko)? Naturalnie śmierć wygasza członkostwo zmarłemu, ale On pozostawia po sobie prawa należne rodzinie! Nie tylko w spółdzielniach chodzi o okazję zdobycia korzyści finansowych lub majątkowych. Prawa rodziny są chronione przepisami prawa K.c. oraz Kodeksu rodzinnego, a ws. uprawnień do rozstrzygania praw majątkowych członków są również akty prawne SN.

Kulisy patologii - w spółdzielniach mieszkaniowych jest próba dominacji nad prawem przez dysponowanie cudzym (prywatnym) majątkiem. Nie było to odczuwalne w czasach komunistycznych, które promowały rolę zarządu w gromadzeniu majątku prywatnego w majątek wspólny "spółdzielczy". Przełom systemowy był obarczony centralnymi oszustwami w stosunku do spółdzielców głównie po denominacji "złotego" po 1994r. za pomocą narzędzi skrytych w zmianach prawa. Oszukiwano niejawnymi zmianami w umowach bankowych warunków spłat kredytów, oszukano ok. 130 tys. spółdzielców zmianą systemu spłat kredytów na "normatyw" (generujący "antocyzm") zadłużający członków wobec budżetu zwielokrotnionymi odsetkami (paradoksalnie źródłem tego jest ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów… i do dziś jej zmiany leżą w "zamrażarce"). Proces uwłaszczenia ujawnił praktyki zawłaszczania majątku członków przez spółdzielnię (osoba prawna, która na zgromadzony prywatny majątek nie wydała ‘złotówki’, dziś chwali się posiadaniem majątku własnego). To jest sztuka – mieć coś z niczego! Nic dziwnego, że spółdzielnie długo się broniły przed realizacją procesu uwłaszczenia spółdzielców lokalami, tak jak obecnie za wszelką cenę (szantażując opinię upadkiem spółdzielni) bronią się przed uwłaszczeniem mieszkańców budynkiem, a ma to dać kolejna zmiana "usm" przenoszącą prawa własności spółdzielczej grupy mieszkańców (na wspólnotę mieszkańców) rządzącej się przepisami prawa ustawy o własności lokali. Grupa wspólnie zamieszkałych spółdzielców stałaby się współwłaścicielami budynku i sama zarządzałaby własnym majątkiem i środkami.

I nie byłby końca spółdzielni, jak to głoszą Zarządy, Związki i Krajowa Rada Spółdzielcza. Przeciwnie – byłoby to uzdrowienie spółdzielni, Zarządy miałyby rolę koordynującą gospodarką całej spółdzielni, której powierzono majątek prywatny, bo taka rola jest potrzebna do mądrego gospodarowania zasobami osiedli przez dobrze wybranych zarządzających. Ale i owszem, byłby to koniec, ale koniec patologii spółdzielni. Grupa spółdzielców zamieszkałych wspólnie w swojej nieruchomości, zachowując status członkowski zachowałaby prawo do swoich w spółdzielni funduszy zbiorowych i znałaby wreszcie prawdziwe koszty eksploatacji swych lokali i budynku, bo sama podpisywałaby umowy z dostawcami mediów (…)
AddThis:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Pelagia, Piotr, Ziemowit, Jan, Paweł, Izaak, Michalina, Michał
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25441143
Strona działa od 4202 dni
6054 odwiedzających dziennie
25,441,143 unikalne wizyty