Lipiec 23 2019 04:44:13
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Apel do radnych
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Polska Ziemia. Wydanie dla powiatu płockiego ziemskiego
· Otwarte spotkanie z byłym szefem CBA
· Senator Martynowski przewodniczącym komisji rewizyjnej RS im. L. Kaczyńskiego
· VIII Sesja Rady Miasta Płocka
· Ciekawie na wczorajszej sesji Rady Miasta Płocka
· Prawie 2 mln na rady nadzorcze spółek
· Mazowsze: Dług Struzika będziemy spłacać do 2039 roku! To 2 MILIARDY!
· Już oficjalnie: ich wybraliśmy do rady
· Liderzy list PiS w wyborach do Rady Miasta Płocka 16 listopada
· PiS punktuje Nowakowskiego na czerwcowej sesji rady miasta
· Spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem - posłem, przewodniczącym KP PiS
· Oświadczenie Radnych Klubu PiS Rady Powiatu Płońskiego
· Stan rozwoju powiatu płockiego pod rządami PSL jest na niskim poziomie
· Rozmowa z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim
· Kolejny "sukces" rankingowy Płocka i powiatu pod rządami PO i PSL
Będziemy silną opozycją. Rozmowa z byłym przewodniczącym rady powiatu Arturem Czaplińskim
Pn. Mazowsze

źródło: www.plonszczak.pl

- Jak wyobrażał pan sobie wielką kohabitację w radzie powiatu?
- Sądziliśmy, że będziemy mogli tworzyć powiatową rzeczywistość przez udział w szerokim porozumieniu opartym na rządach Polskiego Stronnictwa Ludowego i mieliśmy nadzieję, że będziemy mieli możliwość realizacji jako PiS naszego programu wyborczego. Niestety, deklaracje starostów bardzo szybko okazały się fikcją i jak mawia młodzież „ściemą”. Układ rządzący w powiecie nie toleruje aktywności i inicjatywy radnych, jest zamknięty na nowości i nie chce żadnej zmiany. To układ bardzo hermetyczny. Nasze propozycje traktowane były jako fanaberie i wybryki. Zaczęliśmy nasz program realizować wbrew starostom i szybko wylądowaliśmy w faktycznej opozycji. W opozycji do działań koalicji powiatowej PSL - SLD, a w koalicji ze zwykłymi ludźmi i przede wszystkim z własnym sumieniem i zdrowym rozsądkiem.

Poza tym na funkcjonowanie kohabitacji na pewno wpływ miała również fatalna sytuacja w kraju, za którą PSL także ponosi odpowiedzialność. Mimo szumnych haseł o decentralizacji i oddaniu władzy samorządom na bieżąco obserwujemy przecież zjawisko centralizacji i pochłaniania prowincji przez większe aglomeracje. O ile dzieje się to naturalnie, na przykład w wyniku rozwoju Warszawy, to jest ok. Ale jeśli decyzjami administracyjnymi Płońsk staje się znowu satelitą Ciechanowa i Płocka, to na to zgody nie ma. Rząd szuka oszczędności przede wszystkim kosztem takich miast jak Płońsk.
Ta koalicja boi się tylko siły i protestów społecznych, więc głos sprzeciwu Płońska, Sochaczewa czy Sierpca jest mniej słyszalny niż możliwy głos sprzeciwu Poznania czy Krakowa. Zauważmy, że nawet w małych ośrodkach, gdzie jest silny podmiot polityczny (Mława, Pułtusk) te zmiany i oszczędności są mniejsze. A nasi włodarze wbrew deklaracjom i licznym wyprawom do Warszawy czy Płocka są tylko petentami i biernymi uczestnikami tej gry. W grze o status i pozycję strategiczną Płońska nawet w skali województwa zupełnie się nie liczymy. Polityka czapkowania i składania hołdów marszałkowi i wojewodzie przynosi jedynie korzyści w wewnętrznych rozgrywkach politycznych. Powiatowi to nie służy w ogóle. Najbardziej martwi jednak brak jakiejkolwiek wizji na zaistniałą sytuację. Mamy do czynienia z incydentalnymi działaniami wymuszonymi przez radnych, albo grupy społeczne i trwaniem od kryzysu do kryzysu. Pomiędzy tym jest pustka, brak inwencji i pomysłów. Ta władza to administrowanie. Nic więcej. No, może jeszcze „wspaniałe pasje i zdrowa rozrywka”.

- Nie jest przesadą twierdzenie, że odwołanie pana z funkcji przewodniczącego nastąpiło, bo chcieliście realizować swoje pomysły? Polityka to polityka….
- Polityka to polityka, ale z naszej strony nie ma i nie będzie zgody na ciągłe obniżanie znaczenia Płońska do rangi miasta typu Drobin czy Gąbin. Zjawisko to w praktyce polega między innymi na utworzeniu z Sądu Rejonowego w Płońsku filii placówki w Ciechanowie. To także ograniczenie kompetencji i przeniesienie części zadań i pracowników płońskiego inspektoratu ZUS do Ciechanowa, oraz nieuwzględnienie naszego miasta w projektowanej trakcji kolejowej Płock - Modlin - Warszawa. Przypomnę, że punkt obsługi klientów Energa przeniesiono do Gdańska, a wcześniej zlikwidowano biuro paszportowe w Płońsku (przeniesione, a gdzieżby indziej niż do Ciechanowa). Likwiduje się szkoły, również w naszym powiecie. Samorządy szukają oszczędności kosztem najsłabszych, często kosztem oświaty. Likwidowane są gminne komisariaty policji. Już dawno wyprowadziła się z Płońska Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Na to wszystko nakłada się zapaść gospodarcza powiatu, wielkie bezrobocie i odpływ młodzieży. Dziś do Płońska po studiach nie wraca prawie żaden absolwent naszych szkół średnich. Bo faktycznie nie ma do czego. Nasza młodzież wyrusza do większych miast, albo za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. To boli najbardziej i na taką politykę zgody nie ma. A sam proces odwoławczy był już tylko pochodną mojej aktywności i działalności. Znamienny jest fakt, że wniosek o moje odwołanie był czwartym wnioskiem radnego, który to zgłaszał w tej kadencji. Trzy wcześniejsze to były wnioski formalne o zamknięcie dyskusji, bo panu radnemu się spieszy. A odwołała mnie w sumie ta sama grupa radnych, która wolała wydać pieniądze na kalendarze powiatowe niż na paczki dla biednych dzieci na Święta.

To, że moi klubowi koledzy po odwołaniu mnie z funkcji przewodniczącego, złożyli rezygnację, nie mieściło się układowi rządzącemu w głowie, że dla takich wartości jak honor, solidarność, zaufanie, przyjaźń można zrezygnować z paru złotych i złudnego prestiżu władzy. Ta sytuacja na początku wzbudziła zdziwienie, a później gniew i złość. Moim zdaniem ten gest kolegów będzie symbolem naszego zwycięstwa wyborczego w 2014 roku, a układy oparte na intrydze, zdradzie i spisku zaczną zjadać własny ogon. Już dochodzą do nas plotki o zakulisowej walce o władzę w ramach zaistniałego układu. Jeden chce „wykolegować” drugiego i na odwrót. My stanęliśmy z boku z czystym sumieniem. Staliśmy się prawdziwą alternatywą dla koalicji PSL - SLD. Mieszkańcy to widzą i doceniają. Świadczą o tym setki telefonów, sms-ów i głosów wsparcia po moim odwołaniu. Te sygnały dochodzą z różnych środowisk i od zwykłych, nieznanych mi ludzi.

- Ale przez rok jakoś współpracowaliście. Było jakieś zdarzenie, konflikt, który można powiedzieć doprowadził do wniosku o pana odwołanie?
- Pan starosta w swoim uzasadnieniu na sesji mówił o moich działaniach na rzecz modernizacji szkoły specjalnej. To akurat dla mnie komplement. Ja do samorządu nie przyszedłem po pieniądze, ani władzę, a właśnie po to, żeby zająć się tą szkołą. Tę całą kwestię przedstawię na zasadzie przykładu. Mieliśmy w Płońsku niedawno wielką fetę otwarcia sali gimnastycznej przy liceum. Podczas tej fety pan wicestarosta Andrzej Stolpa poza tym, że skutecznie podzielił płońszczan na absolwentów i nieabsolwentów tej szkoły, dziękował „swojej ekipie” czyli absolwentom ogólniaka za tę wspaniałą inwestycję. Zgadzam się z nim, że ta sala gimnastyczna to wspaniała sprawa i fajnie, że powstała i służy najzdolniejszym dzieciakom. Również moim zdaniem to wielka sprawa.

Ale wsłuchując się w słowa wicestarosty pragnę zadać pytanie dlaczego w XXI wieku dzieci niepełnosprawne w Płońsku muszą uczyć się w tak skrajnie niekorzystnych warunkach? Dlaczego ma im kapać woda na zeszyty przez dziurawy dach, czy spadać tynk na głowę? Czy tylko dlatego, że ich niepełnosprawność nie predestynuje do pełnienia wysokich stanowisk? Czy tylko dlatego, że rodziny tych uczniów nie należą do miejskiej elity? Głos rodziców tych dzieci nie jest słyszalny w powiatowych gabinetach. To głos trudny i nieopłacalny. A miarą człowieczeństwa i rozwoju samorządowego jest przecież to, jak traktuje się najsłabszych i pokrzywdzonych przez los. W tym świetle postawię tezę - taki powiat jaka jego szkoła specjalna. Proszę pojechać do sąsiednich miast powiatowych i obejrzeć szkoły i ośrodki specjalne. Panowie starostwie - wstyd! Szkoła specjalna to powiatowe brzydkie kaczątko, jak napisano w jednym z artykułów. To nie splendor, fanfary i blichtr. To niepełnosprawność, wykluczenie i łzy. Szkoła ta od zawsze była traktowana jak piąte koło u wozu. A ja - właśnie jako absolwent tego Liceum i przede wszystkim wychowanek pana profesora Krzysztofa Karulaka (o którym nota bene zupełnie zapomniano podczas ostatniej uroczystości) - opowiadam się zawsze po stronie słabszych i niedostrzeganych. Zabrałem głos w imieniu tej szkoły i środowiska osób niepełnosprawnych. Za to była tylko jedna kara - odwołanie. Szkoda. Dzięki Bogu udało mi się wywalczyć chociaż kilka złotych na najpilniejszy remont elewacji budynku przy ulicy Młodzieżowej, żeby nie zagrażał zdrowiu i życiu uczniów oraz nie straszył swoim wyglądem mieszkańców. Zadam pytanie - jeżeli dla powiatu to zadanie jest równie ważne, to dlaczego moja inicjatywa tak wzburzyła starostów? Czy wady prawne mojego projektu nie były pretekstem do utrącenia sprawy i nakręcenia spirali konfliktu? Zapytam na marginesie, gdzie byli prawnicy starostwa, których obowiązkiem było pomóc mi od strony prawnej? Czy o takim rozwoju wypadków nie zdecydowały względy ambicjonalne, że ktoś ma własną inicjatywę i wchodzi w - słynne już dzięki mojej wypowiedzi na sesji kiedy mnie odwoływano - „buty” starosty?

Wciąż wierzę jednak, że na tym małym skrawku zieleni przy Młodzieżowej powstanie wspaniała szkoła dla najbiedniejszych i najmniej zdolnych dzieci z naszego powiatu. Że wreszcie ktoś się obudzi i zacznie coś robić w tym kierunku. A patronem tej szkoły zostanie błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

- Jaką PiS zamierza być opozycją?
- Próbowaliśmy realizować swój program czy się to komuś podoba czy nie. Finałem było moje odwołanie i rezygnacja moich kolegów. Ale w faktycznej opozycji byliśmy niemal od początku tej kadencji. Po prostu mówiliśmy prawdę i nie zgadzaliśmy się na żaden dyktat. W tej kwestii nic się nie zmienia. Dalej będziemy patrzeć na ręce władzy. Będziemy oceniać i kontrolować, a także komentować i recenzować poczynania koalicji PSL - SLD. Będziemy silną i zjednoczoną opozycją. Przedstawimy alternatywę polityczną, ekonomiczną i moralną dla mieszkańców powiatu. Merytorycznie i profesjonalnie będziemy pochylali się nad sprawami dotyczącymi tego samorządu. Będziemy głosem mieszkańców i nie damy się zakneblować w żaden sposób.

Mamy zamiar uruchomić pod auspicjami klubu radnych PiS Biuro Interwencji Kryzysowych dla mieszkańców powiatu. Biuro to będzie miejscem dla wszystkich potrzebujących pomocy, a nie znajdujących takowej w starostwie, kierowanym przez obecną władzę. Starosta Mączewski po dwunastu latach rządów bez opozycji nie jest przygotowany na coś takiego, szczególnie w tak trudnej sytuacji ekonomicznej kraju. Ale to już nie nasz problem. Liczymy się jednak z atakami na nas i prowokacjami z różnych stron sceny polityczno-samorządowej. Już pojawiają się przeróżne plotki na nasz temat, szkalowanie, pomówienia, a nawet ataki fizyczne (dewastacja naszej tablicy samorządowej, zniszczenie mojego samochodu). Zdajemy sobie sprawę, że mówienie prawdy i trwanie przy swoich ideałach będzie budziło gniew i opór, a także ataki na nas. Tym bardziej prosimy o wsparcie i pomoc wszystkich uczciwych i prawych mieszkańców naszego powiatu.

- Mówi pan, że nie dacie się zakneblować. A wcześniej, gdy byliście w koalicji, byliście kneblowani?
- Robiliśmy swoje. Ja i moi koledzy angażowaliśmy się w wiele różnych akcji, by rozwiązywać problemy mieszkańców naszego powiatu. Wymienię tu tylko: Społeczny Komitet Obrony Sądu Rejonowego, akcję społeczną „Zatrzymaj pociąg w Płońsku” , cykl konsultacji społecznych dla środowisk osób niepełnosprawnych, rezolucję w obronie Telewizji Trwam, powiatowy program asystenta osoby niepełnosprawnej. Z kolegami opowiadaliśmy się zawsze za utrzymaniem miejsc pracy w powiecie, jak chociażby w przypadku Pogotowia Ratunkowego w Płońsku czy Ośrodka Palium w Jońcu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że organizowane przez nas akcje i inicjatywy często robiliśmy bez udziału samorządu, wbrew establishmentowi i układowi kierowniczemu w starostwie. Te działania również budziły opór i gniew.

- Wspomniał pan o tym, że władzom powiatu nie mieściło się w głowie, że w imię przyjaźni pańscy koledzy zrezygnowali m.in. z paru groszy. Diety w radzie powiatu to chyba nie takie parę groszy, ale całkiem przyzwoite kwoty?
- Ma pani rację. Diety w powiecie nie są najmniejsze. Tym bardziej cenny jest gest moich kolegów. Honor, przyjaźń, solidarność i wierność swoim ideałom są dla nas ważniejsze niż pieniądze. Nie przyszliśmy do samorządu po kasę. Chcemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość dla dobra mieszkańców, a nie zarabiać pieniądze. Członkowie klubu radnych PiS na pewno nie należą do grupy radnych tzw. „dietetyków”. Świadczy o tym nasza aktywność i zaangażowanie w prace samorządowe. Chociaż w powiecie lepiej być miernym, biernym, ale wiernym niż wykazywać się energią, zaangażowaniem i kreatywnością. Lepiej zgłaszać wniosek o zamknięcie dyskusji niż stać po stronie mieszkańców. Szkoda.

rozmawiała: Katarzyna Olszewska
AddThis:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Apolinary, Bogna, Brygida, Sława, Sławosz, Żelisław
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25037981
Strona działa od 4114 dni
6086 odwiedzających dziennie
25,037,981 unikalne wizyty