Październik 23 2019 06:52:20
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Prezydent Płocka nie chce zająć się miejscem kaźni Polaków
· Nowy pomysł. Gwardii Ludowej nie zastąpi ul. Inżynierów Płockich?
· In vitro w Płocku nie przeszło
· Członkowie komisji ws. reprywatyzacji sekretarzami stanu, ale nie w MS?
· Nie żyje aktor płockiego Teatru Dramatycznego
· NIE dla zamykania szkół podstawowych
· Warszawa rozpoczęła walkę. Płock nie zapomniał o tej chwili
· Kasia walczyła w powstaniu. Straciła nogę. "Nigdy nie żałowałam"
· Prezydent Płocka dołączy do puczu? Ratusz: Gwardia Ludowa nie zniknie
· Radny PiS nie chce "bluźnierczej twórczości". Odwołajcie tę wystawę lub...
· Czy fundamenty nie pękają?
· Europoseł: Straszenie PiS-em nie działa
· Islamscy imigranci w naszym mieście? "Dlaczego nie", odpowiada Prezydent Płocka
· Nie żyje kapitan Lesław Wojno
· Sejm za in vitro. Sprawdź,jak głosowali nasi
Nie tylko in vitro...
Płock

źródło: Nasz Dziennik/Ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski

W związku z czwartkowym posiedzeniem klubu PO poświęconym dyskusji na temat projektu ustawy w sprawie zapłodnienia in vitro, jaki Platforma miałaby złożyć w Sejmie, w "GW" z 13 lipca (s. 4) ukazała się rozmowa red. Renaty Grochal z prof. Stefanem Niesiołowskim, posłem wymienionego klubu. Padło w niej szereg stwierdzeń, do których – mając na uwadze zarówno doktrynę Kościoła katolickiego, jak i prawo kanoniczne (kościelne) – wypada, a nawet należy się odnieść.

Wątkiem wiodącym rozmowy jest sprawa zapłodnienia in vitro. W odpowiedzi na pierwsze pytanie pani redaktor uderza bardzo trafne, chcę to podkreślić, następujące stwierdzenie profesora: „Łączenie tego [sprawy in vitro – W.G.] z wiarą jest nieporozumieniem”. Osobiście jestem na tym punkcie bardzo uczulony, gdyż, rzeczywiście, w wielu środowiskach dziedzinę życia ludzkiego (m.in. sprawę aborcji czy zapłodnienia in vitro) usiłuje się traktować na płaszczyźnie wyłącznie światopoglądowej. Tymczasem światopogląd nie ma tutaj nic do rzeczy, chodzi bowiem o ochronę tego, co – jako życie – definiują nauki biologiczne i medyczne. Wiara, religia „dodają” ochronie życia jedynie dodatkowej motywacji: chodzi o najwyższe dobro pochodzące od Stwórcy.

Dwa akapity dalej poseł Niesiołowski zdaje się najwyraźniej zaprzeczać swojej tezie, gdy mówi, że „społeczeństwo nie składa się tylko z ludzi wierzących i nie można zabraniać im tego, żeby mogli poddać się in vitro”. A zatem sprawa procederu in vitro to jednak sprawa wiary i światopoglądu…!?

Nie miejsce tutaj na szerszy wywód na temat procederu in vitro związanego z bezceremonialnym niszczeniem innych zarodków. I nie chodzi tutaj, panie pośle, o „bardzo wysoką polityczną cenę” (klubu), lecz o cenę życia ludzkiego. Nazywanie zaś „kompletnym nieszczęściem” odnośnego projektu mniej drastycznego (Kościół katolicki nie może poprzeć nawet i tego) wydaje się czymś wysoce niestosownym. A kolejki w klinikach oferujących przeprowadzenie zapłodnienia in vitro nie są żadnym argumentem na rzecz pańskiej tezy. Bałbym się też mówienia o naprotechnologii jako alternatywie dla in vitro nazywać „oszustwem”. Natomiast również ja nie miałbym odwagi powiedzieć małżeństwu: „Pani nie usłyszy nigdy słowa »mamo«, pan nie usłyszy nigdy słowa »tato«”. Miałbym jednak śmiałość sugerować małżonkom leczenie bezpłodności lub adoptowanie dziecka…

Gdy mowa o zapłodnieniu in vitro, należy zdecydowanie zaprzeczyć temu, że biskupi groziliby posłom, którzy głosowaliby za ustawą in vitro, karą ekskomuniki czy wykluczeniem z Kościoła. Czym innym wszak jest jednoznaczne i zdecydowane stawanie w obronie życia, czym innym zaś szafowanie karami kościelnymi (na marginesie wypada wspomnieć, że ekskomunika nie wyklucza z Kościoła, pozbawia natomiast pełnego współuczestnictwa w życiu Kościoła, przede wszystkim gdy chodzi o korzystanie z sakramentów świętych).

Na kanwie wywodów pana posła na temat in vitro czytelnik rozmowy dostrzega jego wyraźną niechęć do biskupów. To prawda, że „za swoje zachowania” każdy będzie „odpowiadał przed Panem Bogiem”. Lecz prawdą jest także to, że biskupi są powołani ex officio do przekazywania nauki Kościoła. A gdy wierny (duchowny czy świecki) ma jakieś uwagi do przekazania pasterzom Kościoła, to stosownie do kan. 212 Kodeksu Prawa Kanonicznego ma prawo to czynić, z zachowaniem należnego im szacunku; można więc spokojnie zwrócić się z daną sprawą do każdego hierarchy. Także do biskupa kieleckiego, któremu poseł radzi czytać „Kazanie na Górze”.

Poważnym błędem u katolika, trzeba następnie powiedzieć, byłaby próba regulowania swoich spraw jedynie przed Bogiem, z pomijaniem Kościoła. Nie tylko niesmacznie, ale i nieteologicznie brzmi więc następujące wyznanie polityka: „Jeśli zostanę wykluczony z Kościoła, to trudno. Odpowiem za to kiedyś przed Bogiem, a nie przed arcybiskupem Michalikiem”. Pominąwszy wszystko inne, uderza w tym sformułowaniu nieskrywana niechęć do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Z wypowiedzi pana posła przebija także znaczna doza uszczypliwości także wobec innych osób: „Piecha, Kaczyński, Rydzyk albo Terlikowski” nie powinni go „uczyć moralności”, gdyż do końca nie rozumieją, „co oznacza miłość bliźniego”. Nie trzeba komentować i takiej wypowiedzi posła, w której trudno dopatrzyć się miłości bliźniego: „Ale projektu o karaniu in vitro nie poparł nikt. Ani tego bezczelnego [!] okrągłego stołu w sprawie in vitro, który proponował Kaczyński”. A jak ocenić określenie pielgrzymki na Jasną Górę mianem „wiecu politycznego”? Czy wreszcie właściwe jest przypisywanie spadku powołań kapłańskich w naszym kraju „właśnie Rydzykowi i tym biskupom, którzy go popierają”? Można tylko pytać, skąd tak nieprzyjazne usposobienie kogoś, kto tkwi we wspólnocie Kościoła.

Muszę wyznać, że bardzo imponował mi prof. Stefan Niesiołowski w początkach jego aktywności politycznej w III Rzeczypospolitej. Gdy u boku śp. prof. Wiesława Chrzanowskiego budował Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, wnosząc wiele także w życie Kościoła w Polsce. Zakończę pokojowo i pojednawczo: Szanowny Panie Profesorze, czy nie warto jednak, niezależnie od barw politycznych, głębiej wniknąć w tajemnicę własnego Kościoła, być wiernym jego nauce, a także ze zdecydowanie większą łagodnością traktować swoich współbraci w tej wspólnocie?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ks. prof. zw. dr hab. Wojciech Góralski jest kierownikiem I Katedry Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniweresytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, profesorem prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, sedzią diecezjalnym w Sądzie Biskupim w Płocku, założycielem (1990) i redaktorem naczelnym rocznika „Jus Matrimoniale”, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, autorem licznych prac z zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego, historii prawa kanonicznego oraz prawa wyznaniowego.
AddThis:

Komentarze
#1 | Oklaski dnia lipiec 18 2012 18:10:36
Dobrze że Ksiądz Profesor wreszcie zaczął bronić nauczania Kościoła. Lepiej późno niż wcale
#2 | mor dnia lipiec 18 2012 18:34:20
tylko jeden ?
#3 | moje zdanie... dnia lipiec 18 2012 22:23:32
jest takie, że Państwo de facto nie powinno dofinansowywać tej metody walki z niepłodnością, ale też nie powinno karać osoby, które właśnie z tej metody chcą skorzystać. Przecież Bóg dał człowiekowi wolną wolę i to co człowiek czyni rozstrzyga tylko i wyłącznie w ramach swojego sumienia. Natomiast rolą księży w Polsce powinno być przede wszystkim nauczanie wiernych i wskazywanie im prawidłowej drogi tak, aby mimo grzechów potrafili wrócić na drogę wiary bo każdy ma prawo zbłądzić. Podkreślam, że chęć posiadania potomstwa nie powinna i nie może być czymś za co ludzie będą karani. Poza tym jeśli PiS chce wpłynąć na wzrost demograficzny to na pewno nie że zgłaszać propozycji o karaniu osób chcących skorzystać z in vitro.
#4 | wan dnia lipiec 19 2012 09:22:29
proponuję poznać religię katolicką, dowiesz się co to jest grzech i in vitro/zabijanie/ i zmienisz zdanie
#5 | Dobra pamięć dnia lipiec 19 2012 22:21:30
Kto przypomni ks. Góralskiemu jego wypowiedź o in vitro dla TVN z 19 października 2010 ?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25453869
Strona działa od 4206 dni
6051 odwiedzających dziennie
25,453,869 unikalne wizyty