Lipiec 21 2019 17:39:52
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Apel do radnych
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· List Jarosława Kaczyńskiego do członków PiS
· Marek Martynowski: Jak głosowałem w sprawie immunitetów senatorskich...
· Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zamiast Związku Walki Młodych. List otwarty już w płońskim ratuszu
· List Prezydenta RP na obchody w Nowym Duninowie
· Konferencja PiS w sprawie obwodnicy i trasy S10
· Liderzy list PiS w wyborach do Rady Miasta Płocka 16 listopada
· Politycy PiS z ludźmi, politycy PO-PSL za ogrodzeniem, czyli protest w sprawie Ciółkowka
· Senator Martynowski interweniuje w sprawie Ciółkowa
· Bezsilność Tuska?
· Interpelacja w sprawie ZOO
· Tajny raport Tuska o tym jak zielona pajęczyna PSL oplata państwo
· Nowe podatki Donalda Tuska
· STANOWISKO PŁOCKIEJ "S" W SPRAWIE BEZROBOCIA
· Podstępna manipulacja w sprawie słów Hoffmana o SLD
· Senatorowie PiS napisali do ministrów w sprawie ferm drobiu
List otwarty do premiera Tuska w sprawie ptasiej grypy
Pn. MazowszeSzanowny Panie Premierze!

Mija rok od czasu kiedy w powiecie płockim i żuromińskim na fermach drobiu wybuchła epidemia ptasiej grypy. Te niezwykle ciężkie chwile dla hodowców, mieszkańców oraz lokalnych samorządów i zaangażowanych służb są już za nami. Jednak pozostaje pytanie czy Rząd wyniósł jakiekolwiek wnioski z tych wydarzeń, by w przyszłości być lepiej przygotowanym do tak poważnych zagrożeń. Odpowiedź na szereg pytań, które niżej stawiam staje się tym pilniejsza, że w Niemczech, tuż przy polskiej granicy (w powiecie Goerlitz), w ostatnich tygodniach wirus ptasiej grypy znowu zaczął siać spustoszenie na drobiowych fermach.

Samorząd i zaufanie do państwa

Rząd często podkreśla istotność roli jaką wypełniać powinny w Polsce samorządy lokalne. Podczas epidemii ptasiej grypy to właśnie na barkach samorządowców leżała cała organizacja i koordynacja działań poszczególnych służb. Samorządy wniosły w tym czasie duży wkład finansowy, który wedle wypowiedzi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak i Wojewody Mazowieckiego miał być im szybko i w całości zwrócony. Deklaracje te pozwoliły na działanie samorządom w poczuciu bezpieczeństwa finansowego. Jednak sprawa zwrotów poniesionych kosztów utknęła w szufladach biurokratów, a wojewoda nawet nie zgodził się przyjąć oczekujących na zapłatę faktur na łączną kwotę blisko 1 mln zł. I tak minął rok. 20 października 2008 r. wysłałem zapytanie do Ministra Finansów kiedy ta sytuacja ulegnie zmianie, jednak do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi.

Z uzyskanych przeze mnie w ostatnich dniach informacji wynika, że ostatecznie faktury zostały przyjęte przez Urząd Wojewody, jednak część z nich została już odrzucona (sic!). Urzędnicy argumentują swoją odmowę przyjęcia faktury tym, że dany materiał na pewno przyda się samorządom w przyszłości. Skoro się przyda to nie ma powodu zwracać pieniędzy. Co za logika! Koniec końców Rząd pokryje wydatki samorządów nie od razu tylko po roku i nie wszystkie tylko wybrane. Zaufanie do państwa i obietnic rządzących zostało mocno nadwyrężone co może mieć tragiczne skutki, bo następnym razem samorządowcy mogą po prostu odmówić wydania złotówki ze swoich małych budżetów. Czy przez ostatni rok Rząd opracował system szybkich procedur zwrotów dla samorządów? O ile wiem – nie.

Zaufanie do państwa muszą mieć również hodowcy drobiu, nasi polscy przedsiębiorcy. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi już w styczniu obiecał rekompensaty właścicielom niezakażonych ferm, które znajdowały się w strefach zapowietrzonych, ponieważ nikt nie chciał kupować jaj czy drobiu z zakażonej wirusem okolicy a restrykcyjne rozporządzenie wojewody uniemożliwiły normalne funkcjonowanie. Jednak żaden z hodowców nie dostał na razie nawet złotówki, podczas gdy sąsiedzi, którzy mieli wirusa na fermie odszkodowania za zagazowane ptactwo już otrzymali. Tylko Zrzeszenie Hodowców i Producentów Drobiu Północnego Mazowsza złożyło pozew zbiorowy na kwotę niemal 3 mln zł! Sytuacja ta rodzi niezwykle niepokojące wypowiedzi, że lepiej mieć wirusa na fermie niż jego nie mieć. Proces prowadzony przez płocką prokuraturę przeciw weterynarz, która wydała zaświadczenie, że na fermie wirusa nie ma, mimo że był, pokazuje, że w tak groźnych sytuacjach występuje zagrożenie korupcyjne. Niesłowność państwa w kwestii odszkodowań może je znacznie zwiększyć i może niejako sprowokować proceder celowego zakażania ferm, które w swoich skutkach będzie katastrofalne dla gospodarki, nie mówiąc już o wciąż istniejącym zagrożeniu dla ludzkiego bezpieczeństwa. Warto dodać, że Rząd obiecał pozyskać środki od Komisji Europejskiej w celu wypłaty rekompensat. Od roku w tej kwestii panuje cisza. Czemu Rząd tak opieszale walczy o pieniądze dla polskich przedsiębiorców, które im się należą? Czy rząd ma koncepcję na stworzenie systemu szybkich rekompensat dla hodowców pozwalających utrzymać płynność finansową w czasie takiej klęski?

Procedury, ludzie i zasoby

Kolejna istotna kwestia to ramy prawne i proceduralne, w oparciu o które poszczególne służby reagują i działają w wypadku tak poważnych zagrożeń. Moje rozmowy z przedstawicielami weterynarii i innych służb pozwolą wysnuć wniosek, że olbrzymie braki w systemie zarządzania takimi kryzysami zostały w zeszłym roku zamortyzowane przez ich niezwykle intensywną pracę i determinację. Fakt, że w całym województwie nie było ani jednej karetki pogotowia, którą można było przeznaczyć na asystowanie strażakom, którzy w gumowych kombinezonach całe dnie przebywali w trujących gazach i wykonywali pracę na wysokościach (kurniki są obecnie pomieszczeniami wielopoziomowymi) jest szokujący. Czy Rząd zbudował zaplecze medyczne dla takich akcji przez ostatni rok? Nie. Wiem, że pracownicy Inspekcji Weterynarii, którzy brali udział w akcji posiadali wiele wartościowych wniosków co do zakresu koniecznych zmian w procedurach kryzysowych. Zmiany te jednak nie zostały jak dotąd nigdzie podjęte.
Okazało się, że rezerwy materiałowe (kombinezony, maty, worki na zagazowany drób) są niewystarczające lub w ogóle nie istnieją. Czy w ciągu ostatniego roku zwiększono te rezerwy? Z kolei luki w prawie budowlanym sprawiły, że właściwie w chwili wybuchu epidemii nikt nie wiedział ile jest kurników na poszczególnych fermach. W Polsce do dziś nikt nie kontroluje zagęszczenia kurników, co prawo tego nie reguluje. Efektywne i szybkie działanie w sytuacji kryzysowej bez posiadania podstawowych danych jest niemożliwością.

Co nam grozi

Północne Mazowsze dysponuje największym w naszej części kontynentu skupiskiem drobiu, dlatego Rząd powinien dołożyć wszelkich starań, by obowiązujące prawo i procedury w pełni zabezpieczały ten teren przed wybuchem epidemii wirusa H5N1. Jak dotąd minął rok i nie zrobiono nic, by obowiązujące mechanizmy, które w sposób wyraźny nie zdały egzaminu zmodernizować i usprawnić na tyle, by zminimalizować straty dla polskiej gospodarki oraz zapewnić pełne bezpieczeństwo mieszkańcom zakażonych terenów. Wirus grypy ptaków zagościł na dobre w Europie stąd należy się spodziewać, że zawsze może do nas zawitać. Na razie siedzimy na tykającej bombie i czekamy na cud…

Liczę na Pana zdecydowaną reakcję w tej naglącej sprawie!

Łączę wyrazy szacunku
Marek Opioła
AddThis:

Komentarze
#1 | zatrwożona dnia listopad 07 2008 22:08:56
Wartoby zainteresowac się tematem sepsy, bo cos niepokojącego dzieje się w tym względzie od jakiegoś czasu w Polsce. W płockiem w przeciągu roku zmarły chyba 4 osoby na to. Ostatnio 3-miesięczny maluszek w gminie Bielsk, pod koniec października był pogrzeb.
#2 | Najka dnia listopad 07 2008 22:38:42
przejdź sie na cmentarz. popatrz na wyniki, petrochemia
#3 | zatroskany dnia listopad 08 2008 22:49:00
Dopóki po gminach i powiatach będą rządzic nieudacznicy z PSL, to nic się nie zmieni. Ci byli komunistyczni ZSL-owcy to największa tragedia dla polskiej wsi i największy na niej pasożyt.
#4 | politolog dnia listopad 09 2008 08:36:52
z treści tego listu powyżej wynika, że to przede wszystkim Rząd czyli i Platforma ii PSL zawalili totalnie sprawę. O ile wiem to samorządowcy z PSLu akurat jeśli chodzi o samą akcję walki z wirusem to się starali, no bo chyba każdy by się starał zlikwidować tak potężne zagrożenie.. Ale już wojewoda, minister rolnictwa itd totalnie zawiedli... przeraża mnie, że tym krajem nikt nie rzędzi, oni tylko zarządzają administracją państwową..
#5 | ad vocem dnia listopad 09 2008 16:04:30
Gdyby samorządowcy nie ustawali w swoich naciskach i byli stanowczo konsekwentni, to sprawy by też inaczej się toczyły. Ale jak to można robić problem i naciskać na naszego wojewodę czy ministra? Nie masz tu racji Panie politolog. W tej sprawie "wart Pac pałaca a pałac Paca".
#6 | politolog dnia listopad 09 2008 23:52:40
ale Panem to ja nie jestem Smile powiedzmy, że panowie to tak po czterdziestce Smile i być może masz rację w temacie, po prostu uważam, że piłeczka była po stronie rządu, bo on dysponuje finansami i jego przedstawiciele wypowiadali się w mediach obiecując jak się okazało gruszki na wierzbie...
#7 | z powiatu dnia listopad 10 2008 19:53:03
coś nie coś tam dali...
#8 | politolog dnia listopad 10 2008 20:18:50
skoro to jest list otwarty posła, to pewno rozesłany został do wszystkich mediów. Nie wiem jak Wy, ale ja o nim nigdzie nie słyszałem. Temat jest na tyle banalny? Czy na tyle niewygodny? ech...
#9 | politolog dnia listopad 10 2008 20:21:26
za to dywagacje posła Nowakowskiego o straży miejskiej w Płocku są niezwykle ważnym newsem na wyborczej... co za świat
#10 | czesio dnia listopad 10 2008 20:40:12
pewnie poseł nie z tej partii list rozsylal Smile a na powaznie to ja tez nigdzie nie widzialem nic o liscie posla a przegladam rozne media, bo mam sporo czasu na emeryturze. dlatego ta strona jest bardzo wazna wg mnie. przynajmniej zainteresowani maja dostep do tej informacji. o strazy miejskiej pisza, glosowaniem nad emeryturami sie nie chwali Smile Coz za obiektywizm plockiej gw.
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Daniel, Daniela, Dalida, Wiktor, Wawrzyniec
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25028889
Strona działa od 4112 dni
6086 odwiedzających dziennie
25,028,889 unikalne wizyty