Październik 14 2019 10:02:00
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· "Mam PLAN dla Płocka", czyli puste slogany prezydenta Nowakowskiego
· Obchody 1 sierpnia w Płocku
· "Plan dla wsi" rządu PiS
· Wystawa "Ojcowie Niepodległości" w Płocku
· O cyfryzacji i przedsiębiorczości w Płocku
· Premier Morawiecki w Płocku.
· "Katolicka Rewolucja w Biznesie II, Moja Firma - Polska Sprawa"
· Civitas Christiana oddział w Płocku zaprasza na spotkanie
· Warto obejrzeć: "Gurgacz. Kapelan Wyklętych"
· "Analfabet III RP" - zapraszamy na spotkanie w Płocku
· Prezydent Płocka nie chce zająć się miejscem kaźni Polaków
· Wspólnie o Konstytucji w Płocku
· Nowe władze PiS w Płocku
· Pogrzeb żołnierza NSZ w Płocku
· W Płocku bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Olsztyńscy radni PO osiągnęli "kompromis" z postkomunistami - sprzeciwili się oddaniu hołdu Żołnierzom Wyklętym. W Płocku prezydent preferuje inne święta
Płock

źródło: debata.olsztyn.pl

Olsztyńska Platforma Obywatelska sprzeciwiła się wydaniu przez Radę Miasta oświadczenia upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych i rocznicę komunistycznego zabójstwa sądowego dokonanemu na generale Auguście Emilu Fieldorfie.

Szefostwo klubu radnych PO jako pretekst do sprzeciwu wykorzystało niechęć postkomunistów z Rady do upamiętnienia polskich patriotów.

O sprawie napisało olsztyńskie pismo "Debata". Dariusz Rudnik, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, nie kryje zaskoczenia takim obrotem sprawy:

Jestem zażenowany i jednocześnie zbulwersowany całą tą sprawą. Mogłoby się wydawać, że takie fakty z przeszłości i upamiętnienia takich osób jak gen. Fieldorfa nie powinny nikogo drażnić. Zwłaszcza, że bardzo podobną treść przyjął sejmik województwa warmińsko-mazurskiego. Tam nie było żadnych problemów.

Według niego olsztyńscy działacze PO ulegli w tej sprawie lewicowej frazeologii.

Zastosowanie argumentu, że „wszyscy muszą zgodnie zagłosować” było tylko taka pałką, pretekstem, który umożliwił niezgodzenie się na wydanie oświadczenia.

Oto treść oświadczenia, za którym olsztyńscy postkomuniści i radni PO nie chcieli zagłosować:

W dniu 1 marca 2013 r. przypada święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych a 24 lutego 2013 roku minęła 60 rocznica śmierci jednego z nich, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila". W związku z tym Rada Miasta Olsztyna składa wyrazy najwyższej czci i hołdu generałowi A.E. Fieldorfowi „Nilowi", żołnierzom oddziałów Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej Obywateli, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych.

Gen. August Emil Fieldorf „Nil" urodził się w Krakowie w 1885 roku w rodzinie robotniczej. Już w wieku 15 lat wstąpił do patriotycznej organizacji „Strzelec". Jako młody ochotnik Legionów Polskich Piłsudskiego, poszedł walczyć o niepodległość Polski, Po kryzysie przysięgowym działał w tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej w Krakowie. Walczył z sowietami w wojnie 1920 r. Cztery razy odznaczony Krzyżem Walecznych, awansowany do stopni podoficerskich i oficerskich, kawaler srebrnego i złotego orderu Virtuti Militari, zawodowy oficer w II R P, dowódca pułku w kampanii wrześniowej, przedarł się do Francji i wrócił do kraju jako pierwszy emisariusz Rządu i Naczelnego Wodza. Organizator konspiracji wojskowej min. Związku Walki Zbrojnej w Wilnie i Białymstoku, twórca i dowódca „Kedywu"- Dowództwa Dywersji AK, organizującego czynną walkę z Niemcami. Wydał rozkaz likwidacji generała SS w Warszawie Franza Kutschery. Następnie zastępca Komendanta Armii Krajowej - tworzył tajna organizację „Niepodległość" noszącą kryptonim „NIE". Miała ona być przygotowana do działań w momencie okupacji ziem polskich przez Sowietów. Po Powstaniu Warszawskim nie chciał wyjechać z kraju, przypadkowo aresztowany przez NKWD, nierozpoznany 2 lata przebywał w łagrach na Syberii. Po powrocie ukrywał się. Nie wierzył w wybuch III wojny światowej - namówiony przez byłego przełożonego współpracującego z UB, ujawnił się dobrowolnie zwiedziony obietnicą amnestii, mimo to uwięziony, brutalnie przesłuchiwany, torturowany, odmówił współpracy z komunistami, w sfingowanym procesie, oskarżany i skazany na śmierć. Zamordowany 60 lat temu, 24 lutego 1953 w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Jego ciała nigdy nie wydano rodzinie, do dziś nie znamy miejsca w którym został pochowany. Wprawdzie wyrok sądu na generała został zmieniony w marcu 1989 r. z postanowieniem „zarzucanej mu zbrodni nie popełnił" a w III RP a on sam został zrehabilitowany, to uczestnicy mordu sądowego na nim, nigdy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności chociaż żyli i niektórzy żyją pobierając wysokie emerytury.

Generał August Emil Fieldrof „Nil" został pośmiertnie odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem „Orderem Orła Białego".

„Żołnierze Wyklęci" to żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w 1944 roku po wkroczeniu Sowietów na ziemie polskie, podjęli nierówną walkę z kolejnym zniewoleniem, tym razem sowieckim. Walczyli z oddziałami NKWD, z rodzimymi funkcjonariuszami UB, Milicji Obywatelskiej, z wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego o niezależny byt i niepodległość państwa polskiego. Ich czyn zbrojny był dowodem sprzeciwu wobec wprowadzania w naszym kraju komunistycznych porządków, niszczenia polskich elit, wobec wiarołomnej polityki PPR-u i urzędów bezpieczeństwa względem ujawniających się żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

„Żołnierzy Wyklętych" i ich rodziny przez cały okres PRL niszczono tak fizycznie jak i moralnie. Przedstawiano jako bandytów, „zaplutych karłów reakcji", „szpiegów i wichrzycieli". Byli torturowani, prześladowani, mordowani, niejednokrotnie pozbawiono ich godnego pochówku. Ostatni żołnierz konspiracji niepodległościowej po 1944 roku Józef Franczak ps. „Lalek" zginął z rąk funkcjonariuszy bezpieczeństwa w październiku 1963 roku. Rodziny „Żołnierzy Wyklętych" pozostawały w rozpracowaniu operacyjnym służb PRL do 1989 roku.

Jako Radni Olsztyna składamy uroczysty hołd „Żołnierzom Wyklętym", szczególnie tym którzy działali, byli więzieni i mordowani w Olsztynie i na terenie Warmii i Mazur. Wszystkim, którzy podjęli nierówną walkę z sowieckim zniewoleniem - tym którzy zginęli i tym, którzy ten straszny czas przeżyli. Składamy również hołd twórcy i dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK gen. Augustowi Fieldorfowi ps. „Nil".

Apelujemy do Prezydenta Olsztyna wydanie polecenia udekorowania Miasta flagami państwowymi Rada Miasta Olsztyna, stwierdza, że „Żołnierze Wyklęci" dobrze zasłużyli się Ojczyźnie.


Święto prezydenta Płocka
AddThis:

Komentarze
#1 | marek.martynowski@wp.pl dnia luty 28 2013 09:09:32
Święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w dużej mierze zawdzięczamy śp. Lechowi Kaczyńskiemu, który wniósł do Sejmu projekt ustawy na miesiąc przed tragicznym lotem do Katynia. Ustawy tej nie dało się już zatrzymać, choć trzeba pamiętać, że ośmiu posłów głosowało przeciwko ustanowieniu tego dnia. Pięciu z Platformy Obywatelskiej, jeden z SLD i dwóch tzw. niezależnych, których nazwiska warto tu przypominać: Andrzej Celiński i Kazimierz Kutz.
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Alan, Bernard, Liwia, Damian
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25418385
Strona działa od 4197 dni
6056 odwiedzających dziennie
25,418,385 unikalne wizyty