Październik 23 2019 08:05:15
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Apel do radnych
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Zobacz także
· Wywiad z Wiolettą Kulpą, kandydatką na prezydenta Płocka w radiomixx.pl
· Płock potrzebuje nowych inwestorów - mówi Wioletta Kulpa, kandydatka PiS na prezydenta Płocka
· "Mam PLAN dla Płocka", czyli puste slogany prezydenta Nowakowskiego
· PiS obiecuje darmową komunikację miejską dla mieszkańców Płocka. Wiemy, że PiS słowa dotrzymuje.
· "Plan dla wsi" rządu PiS
· Kolejne wsparcie dla płockich rodzin od rządu PiS
· Programy rządu PiS szansą na otwarcie komunikacyjne dla Płocka
· Pierwsza obietnica wyborcza płockiego PiS: darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców Płocka
· Wioletta Kulpa kandydatem na Prezydenta Płocka.
· Czy Andrzej Nowakowski to dobry gospodarz Płocka?
· RELACJA NA ŻYWO. Trwa konwencja PiS.
· List Jarosława Kaczyńskiego do członków PiS
· PiS wprowadza poprawkę do budżetu: To inwestycja w bezpieczeństwo
· Prezydent Płocka nie chce zająć się miejscem kaźni Polaków
· Nowe władze PiS w Płocku
Stanowisko PiS ws. budżetu Płocka na 2015 r.
Płock
Stanowisko Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miasta Płocka w sprawie projektu budżetu na 2015 rok

Wielokrotnie w czasie minionej kadencji oraz podczas posiedzeń komisji merytorycznych, na których radni omawiali projekt uchwały budżetowej na 2015 rok, zwracaliśmy uwagę na nierealne i zawyżone planowanie dochodów miasta. Szczególnie niskie wykonanie po stronie dochodów miały zaplanowane przez prezydenta wpływy z tytułu sprzedaży majątku i podatku dochodowego od osób prawnych. Skoro w 2014 r. było niskie wykonanie podatku wpływającego od płockich firm, co jest spowodowane rozliczaniem strat największego płatnika tego podatku w naszym mieście, tj. firmy PKN Orlen, to dlaczego planowany jest uporczywie wpływ na nierealnym poziomie z ubiegłego roku, czyli 25 mln złotych? Tym bardziej, że PKN Orlen zakończył czwarty kwartał 2014 roku stratą netto 1,22 miliarda złotych i będzie musiał tę stratę znowu rozliczyć.

Podobnie pozycja sprzedaż mienia, która znów jest planowana na poziomie 20 mln złotych. Natomiast według wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży ich wartość szacunkowa po stronie wpływów to kwota ok. 17 mln zł. Aż 18 działek wpisano z ulicy Wilczej i 11 działek z ulicy Czerwonych Kosynierów. Czy w związku z tym miasto staje się deweloperem sprzedającym działki o powierzchni od 360 do 700 m2 ? Prezydent planuje również sprzedaż 3.900 m2 działki przy ul. Grabówka za kwotę 2,3 mln złotych na cele mieszkalno-usługowe, a czy nie wspominaliśmy o tych terenach, jako terenach zalewowych. Analogicznie przedstawia się sytuacja z planowaniem wpływów z tytuły dywidend, które w 2014 r. przewidywano na poziomie 1,5 mln zł., natomiast w 2015 r. wpisano już kwotę prawie dwa razy wyższą, tj. 2,8 mln złotych. Gdzie merytoryczne uzasadnienie dla takiego szacunku skoro spółki miejskie nie przynoszą w zasadzie dochodów, a raczej same straty?

Ponadto dochody nie są planowane na poziomie wskaźników wskazanych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2014 roku, a przyjęcie innych wskaźników, zwłaszcza dużo wyższych, wymaga uzasadnienia, którego niestety brakuje w przedstawionym dokumencie.

Przyjrzyjmy się teraz wydatkom majątkowym w 2015 roku.

Inwestycje miasta Płocka nie do końca są dla nas zrozumiałe w świetle przedstawionych ostatnio autopoprawek do budżetu. Dlaczego wpisuje Pan szereg inwestycji do projektu, które później lekką ręką Pan zdejmuje? Znów odkładamy przebicie od Alei Jachowicza do ul. 3-go Maja, zdejmuje Pan 1,2 mln zł. z tego zadania. Zabiera Pan środki z budowy boiska w Borowiczkach (1 mln zł.), zarzuca realizację budowy Wyspiańskiego i Zalewskiego. Co dalej z dokończeniem ulic Heweliusza, Staszica, Kołłątaja, Kopernika? Zdejmuje Pan prawie całą kwotę z tej inwestycji, blisko 1,1 mln złotych, pomimo zapisanych dalszych środków na realizację tego zadania w 2016 r. Były duże plany i obietnice w zakresie zakończenia prac nad zagospodarowaniem płockiego nadbrzeża, tymczasem z tej pozycji zabrał Pan pokaźną kwotę w wysokości 0,5 mln złotych. Mieszkańcy ulic Miodowej, Bartniczej, Słodowej i Kredytowej mieli nadzieję na zagospodarowanie w końcu terenów wokół ich budynków, szczególnie w zakresie miejsc parkingowych, niestety zdjął Pan wszystkie środki finansowe na to przeznaczone. A przecież rejony tych ulic należą do jednych z najbardziej niedoinwestowanych obszarów w Płocku, jeśli nie najbardziej. Tam też mieszkają ludzie Panie Prezydencie, a obietnic należy dotrzymywać, tym bardziej po wyborach.

Pomimo szumnych zapowiedzi o połączeniu ścieżek rowerowych w naszym mieście, zabiera Pan z projektu całą zaplanowaną na ten cel kwotę w wysokości 400.000 złotych. Spółka Inwestycje Miejskie miała realizować kolejne przedszkole, jednak zdjął Pan z tej pozycji 2 mln złotych, pozostawiając tylko 1,8 mln zł. Tymczasem jak przedstawia się opłata dzierżawy za przedszkola budowane przez spółkę Inwestycje Miejskie. Za oddane przedszkole przy ul. Kochanowskiego miasto będzie wnosić opłatę dzierżawy do 2027 roku na łączną kwotę 17,7 mln, tymczasem koszt budowy tej placówki to kwota 8,8 mln złotych. Miasto Płock zapłaci dwukrotnie wyższą kwotę spółce.
Najpierw wstawił Pan do WPF 2.559.000 zł. na remont budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 6, a teraz zdejmuje Pan tak wysoką kwotę bez konsultacji z radnymi. Oczywiście dobrze się stało, że posłuchał Pan w końcu merytorycznego głosu rozsądku płynącego z ław Klubu Radnych PiS w tej kwestii, a nie swoich współpracowników, którzy chcieli przygotowywać mieszkania komunalne w tym budynku po koszcie 12.000 złotych za m2. Mamy jeszcze nadzieję, że zostanie wykonany stosowny audyt tego projektu i kosztorysu, który pozwoli zweryfikować wszystkie wątpliwości dotyczące tego zadania oraz ocenić, czy sprzedaż tej kamienicy potencjalnemu inwestorowi, ze stosownymi zapisami zobowiązującymi do wykonania w określonym czasie remontu, nie będzie bardziej opłacalnym dla budżetu miasta rozwiązaniem.

W budżecie znajdują się dodatkowo inwestycje, które już teraz wydają się mało realne do wykonania za przypisane im kwoty i mamy w związku z tym uzasadnione obawy, że stanowią one tylko mgliste obietnice bez pokrycia, a w rzeczywistości są z góry przeznaczone do zdjęcia całościowego lub częściowego w trakcie roku budżetowego. Tak jest, np. z młodzieżowym domem kultury wraz z domem dziennego pobytu seniora z możliwością rehabilitacji na Osiedlu Radziwie, któremu to zadaniu przypisano w budżecie na rok 2015 opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz budowę i to wszystko za kwotę 800.000 złotych. Na spotkaniu z mieszkańcami Radziwia w dniu 21.01.2015 r. Pan Prezydent już się asekurował stwierdzając, że wszyscy chyba zdają sobie sprawę z tego, że w takiej kwocie nic poza dokumentacją projektowo-kosztorysową nie będzie raczej w 2015 r. zrobione. Takich przykładów jest niestety więcej, co każe traktować ten budżet w wielu punktach jako pijarowski zabieg Pana Prezydenta, a nie rzetelnie przygotowany dokument, oparty na realnych założeniach i możliwościach.

W pozycji administracja publiczna, tylko w Urzędzie Miasta Płocka na wynagrodzenia w 2015 roku zaplanowano 45,7 mln złotych, natomiast w planie na 2014 rok była to kwota 43,1 mln – 6%, a w 2013 r. tylko 37 mln zł. Na początku kadencji 2010-2014 w tej pozycji widniała suma 30,8 mln zł., czyli wzrost wydatków na administrację w ciągu tego okresu wyniósł 11 mln zł., co daje w ciągu kadencji wzrost o 36 %.

W stosunku do 2014 r. nastąpił też wzrost o 3 mln obsługi długu publicznego.

Tymczasem w pozycji Szkolnictwo wyższe widnieje niezmiennie ta sama kwota.

Porównując rok 2014 do 2015 można odnieść się do kilku dziedzin, w których zauważamy spadek wydatków, m.in. na:
- ochronę zdrowia - spadek o 1,3 mln zł.,
- pomoc społeczną - spadek o 2,4 mln, w tym zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia społeczne spadek o ok. 200.000 zł.,
- pozostała działalność w zakresie polityki społecznej - spadek o 1,1 mln zł.,
- pomoc materialna dla uczniów została uszczuplona o 300.000 złotych, dlaczego?,
- gospodarka komunalna i ochrona środowiska - spadek o 2,6 mln zł.,
- kultura i ochrona dziedzictwa narodowego - spadek o 1,9 mln zł., a 1,8 mln zł. z tej kwoty zdjął Pan z utrzymania domów kultury, świetlic i klubów.

Tymczasem na wynagrodzenia w administracji w 2014 roku wydatkowano 301 mln zł., natomiast w 2015 planuje Pan wydać 306 mln zł. na ten cel, czyli mamy wzrost wynagrodzeń o ok. 5 mln złotych. Doprawdy hojny z Pana pracodawca… dla swoich, tylko czy rolą Urzędu Miasta jest stanie się największym pracodawcą w Płocku obok Orlenu? W 2014 r. ilość etatów wynosiła 632, w 2015 r. - 639. Nie mamy jeszcze wiedzy ile jest osób zatrudnionych na stanowiskach nieurzędniczych, których nie dotyczy obowiązek wyłaniania w drodze konkursu, czyli w tym wykazie ich nie ma, tj. pomoc techniczna, administracyjna, doradcy, pełnomocnicy.

Średnio, na utrzymanie 1 etatu pracownika Urzędu Miasta, rocznie wydamy z pieniędzy mieszkańców 78.608,80 zł., czyli 6.550 złotych miesięcznie. W stosunku do roku 2014, gdzie na ten sam etat wydaliśmy 72.365 zł., daje to wzrost rok do roku o ok. 6.000 złotych, czyli miesięcznie 500 złotych. Czy każdy pracownik może pochwalić się takimi podwyżkami w Urzędzie Miasta Płocka, czy takie podwyżki otrzymali pracownicy administracji i obsługi w płockiej oświacie, czy takie podwyżki otrzymują pracownicy jednostek podległych? W zasadzie podwyżki w większości jednostek podległych zostały zaproponowane jedynie w roku wyborczym, czyli w 2014 i kształtowały się w wysokości ok. 250 złotych na etat, pierwszy raz od 4 lat. Czy traktuje Pan Panie Prezydencie pracowników w jednostkach i Urzędzie Miasta Płocka tą samą miarą? A może również w Urzędzie Miasta są pracownicy traktowani w różny sposób przy podziale środków na płace?

Znów w 2015 roku planuje Pan zaciągnąć kredyt w wysokości 50 mln złotych oraz w 2016 r. podobnie. Na koniec 2014 roku zadłużenie miasta Płocka osiągnęło poziom 471 mln złotych, a przy kolejnym kredycie wzrośnie do 499 mln złotych i przekroczy próg 64%, co w świetle wcześniej obowiązującej ustawy o poziomie zadłużenia samorządów, łączyłoby się z przekroczeniem ustawowego progu 60%. Do tego zadłużenia należy jeszcze doliczyć kredyty i obligacje płockich spółek gminnych, które oscylują wokół kwoty 300 mln złotych, czyli łączne zadłużenie miasta i spółek osiągnie wysokość blisko 800 mln złotych i zrówna się z rocznymi dochodami miasta.

Po przeanalizowaniu zarówno projektu budżetu miasta Płocka na 2015, jak i przedłożonej autopoprawki Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości negatywnie opiniują dokument.

Merytorycznie o budżecie. Czy da się zrobić wszystko?

Sesja. Prezydent w ogniu pytań radnych PiS

IV Sesja Rady Miasta Płocka [RELACJA]

Budżet. Odrzucono wszystkie wnioski PiS
AddThis:

Komentarze
#1 | andrzej_aleksandrowicz dnia styczeń 31 2015 00:37:33
Szkoda, że radni PO-PSL z okręgu nr 3 (pp. Iwona Jóźwicka, Iwona Krajewska i Tomasz Kominek) nie mieli chwili refleksji nad potrzebami mieszkańców swojego okręgu wyborczego i jak trybiki w maszynce do głosowania prezydenta zagłosowali na NIE w przypadku przynajmniej częśći z 26 wniosków PiS do budżetu, które dotyczyły osiedli z naszego okręgu. Świetlica w Górach, kanalizacja w Ciechomicach, remont ul. Na Skarpie i Polnej, pętla Tokary, czy termomodernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego nr 1, to dla kol. radnych inwestycje zbędne, przynajmniej w 2015 r.
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dzisiaj imieniny obchodzą
Marlena, Seweryn, Teodor, Honorata, Iga, Jan, Edward
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 25454125
Strona działa od 4206 dni
6051 odwiedzających dziennie
25,454,125 unikalne wizyty