Czerwiec 18 2019 14:50:18
Nawigacja
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Piękno
· Dieta
· szukam na randkę
· Zmiana mieszkania
· Intrygująca wiedza
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
· Komenda Miejska Poli...
· Postanowienie Sądu R...
· Ruch Społeczny im. P...
· Złoty słabszy w I kw...
· Składowisko odpadów ...
Ostanie komentarze
Newsy
Bardzo ciekawy artykuł...
[FREE zip] ZAYN Icaru...
[url=http://publish.ly...
[url=https://emaze.me/...
TIKTOK hack 2019 gener...
TIKTOK hack 2019 gener...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
[url=http://vk.com/pag...
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
W Włoclawku opozycja o...
jestem pewien ze posło...
marsz emerytów robi Da...
Grażyna Przybylska Wendt
[url]http://www.bibula...
Dziś widać ze PIS się ...
[url]https://l.faceboo...
Oby, panie prezesie, oby.
Gdyby tam zostal to uw...

Artykuły
I już nie zostaną osąd...
realista, Twoje słowa ...
Zrugał nas nieco będąc...
Europa zmierza w stron...
warto pielęgnować pamięć
nieprędko poznamy prawdę
ciekawe czy Kisielińsc...
że obwodnica płocka zo...
zgodnie z pismem min.i...
Sąd Rejonowy w Sochac...

Galeria
powiadomic
ORMO wiecznie zywe
fajna laska z tej blon...
[url]http://wpolityce....
tym kapelanom II S nie...
kwiatonosz
ciekawe choroby kaczyń...
to tak jak gra w tusko...
Świetna była ta bajka,...
was? przecież ty jeste...
Najczęściej...
...czytane newsy:
Powitanie ministra Ziobro w Płocku
Zaproszenie na uroczystości
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Przasnyszu
Chwila bez polityki, czyli jazda "bez trzymanki"
SKANDAL! CENZURA POLITYCZNA W DZIENNIKU.PL
30 lat temu. "Prawda o płockiej Solidarności"
Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta Płocka
Podziękowania
Uciekać przed kryzysem
93 rocznica odzyskania niepodległości w Płocku


...czytane artykuły:
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Postanowienie Sądu Rejonowego w Płocku
Marek Martynowski: Zanim zagłosujesz poznaj mnie i moje poglądy
Forum Młodych PiS w Płocku
Klub GP w Płocku
Składowisko odpadów w Rachocinie do zamknięcia?
Apel do radnych
Złoty słabszy w I kwartale nie tylko od euro, ale i walut regionu
Komenda Miejska Policji w Plocku-odpowiedź
Państwo bez głowy


...oglądane fotki:
p1000098.jpg
zyrardow4_1.jpg
758cb69f3fd1b0a4c2b4abb8bcd3fa85.jpg
32e013d208bd4ab872c69543bdd1041f.jpg
msza10.jpg
msza2.jpg
adsc06958.jpg
terlikowski2.jpg
img_0037.jpg
9_2.jpg

Polub nas na Facebook i poleć stronę znajomym!
Linki: Wywiady bez cenzury
"Pod prąd"-wywiad z Krzysztofem Wyszkowskim
Krzysztof Wyszkowski (ur. 10 listopada 1947 w Mrągowie) – działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.
Od 1977 współpracownik KSS KOR, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu, autor Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w której postulował m.in. pokojowe metody walki o założenie niezależnej organizacji reprezentującej rzeczywiste interesy robotników.
Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980, od 1981 redaktor Tygodnika Solidarność. Internowany w stanie wojennym w ZK w Iławie, gdzie prowadził głodówkę protestacyjną, w sierpniu 1982 zbiegł ze szpitala i ukrywał się. Aresztowany 22 lipca 1983, zwolniony na podstawie amnestii.
Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988. Był doradcą premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego.
Otwarty krytyk porozumienia Okrągłego Stołu jako porozumienia, gdzie jego zdaniem przy stole obok sprawujących dotychczas władzę komunistów nie zasiedli prawdziwi reprezentanci społeczeństwa, ale dobrani przez dotychczasowy reżim ludzie.
źródło: wikipedia
Link
Data dodania: 03/06/2008 10:43
"Pod prąd"-wywiad ze Sławomirem Cenckiewiczem
Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971), polski historyk i publicysta, konsultant historyczny tygodnika "Wprost", tradycjonalista katolicki.

Zajmuje się polską emigracją polityczną, Polonią i historią opozycji antykomunistycznej w PRL. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego - w 1997 roku obronił pracę magisterską w Instytucie Historii, a w 2003 roku doktoryzował; w latach 2003-2005 był adiunktem na UG. Dwukrotny stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2000 r. i 2004 r.). W 2000 r. otrzymał grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od 2005 r. jest stypendystą Free Speech Foundation w Chicago.

Jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej.

W latach 90. był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Zawsze Wierni wydawanego przez Bractwo Świętego Piusa X.

W roku 2005 otrzymał wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

W roku 2006 kierował pracami komisji likwidacyjnej WSI.

Od grudnia 2006 do lutego 2008 był członkiem rady nadzorczej państwowej firmy Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o. o. (wcześniej: Naftobaza) [1], [2]

Autor prawie stu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Publikował m.in. na łamach "Arcanów" (Kraków), "Niepodległości" (Nowy Jork-Londyn-Warszawa), "Biuletynu IPN" (Warszawa), "Pamięci i Sprawiedliwości" (Warszawa), "Dziejów Najnowszych" (Warszawa), "Orła Białego" (Londyn), "Wprost" (Warszawa) i "Tygodnika Solidarność" (Warszawa).

źródło: wikipedia
Data dodania: 03/06/2008 10:57
"Pod prąd"-wywiad z Anną Walentynowicz
Anna Walentynowicz urodziła się w 1929r w Równem na Wołyniu. We wrześniu 1939r straciła rodziców. Sierotą zaopiekowała się polska, ziemiańska rodzina. Uratowali dziewczynkę z pożogi wojennej, lecz zrobili z niej bezpłatną, ciężko pracującą służącą. Panicze chodzili do szkoły, jeździli na obozy harcerskie a Ania pracowała na gospodarstwie. Państwo jeździli do kościoła a Ania zostawała w domu, bo nie miała w co się ubrać. Uciekła od "dobroczyńców", skończyła 4 klasy szkoły podstawowej, kurs dla spawaczy i w 1950 r została stoczniowcem. Miała określone godziny pracy, prawa pracownika i prawa człowieka, własne pieniądze.

Anna Walentynowicz poczuła się obywatelką ludowej ojczyzny. Pracowała ze wszystkich sił aby odwdzięczyć się za szczęśliwą odmianę losu. Została przodownicą pracy, dostała mieszkanie, pojechała na festiwal młodzieży do Berlina. Po 16-tu latach pracy dorobiła się czterech krzyży zasługi i pylicy płuc - zawodowej choroby spawaczy. Lekarz obronił Ją przed wyrzuceniem - została suwnicową i przepracowała następne 16-cie lat. Anna Walentynowicz uwierzyła, że buduje sprawiedliwą ojczyznę dla uczciwych ludzi pracy, ale kiedy próbowała wcielać w życie piękne hasła i stawać po stronie pokrzywdzonych, szybko okazało się, że jest osobą niebezpieczną i niepożądaną. Zaczęły się konflikty, represje, początkowo tylko administracyjne. W 1968r pierwszy raz próbowano wyrzucić Ją z pracy, skończyło się przeniesieniem na inny wydział. W 1970r Anna Walentynowicz przeżyła grudniową tragedię. 25 stycznia 71r uczestniczyła w spotkaniu stoczniowców z ekipą Gierka. Obietnice Gierka też okazały się oszustwem. Stoczniowcy szybko się o tym przekonali a Anna zdobyła nowe doświadczenia w robotniczej walce. Rósł Jej autorytet a równocześnie coraz bardziej odczuwała policyjny nadzór. Po śmierci męża w październiku 1971r Anna już świadomie wybrała drogę pracy społecznej. Nigdy nie dzieliła jej na ważną i nieważną. Zawsze miała pod opieką jakieś staruszki i ludzi chorych, a równocześnie na pierwszą wieść o powstaniu Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża dołączyła do małej grupy, która podjęła syzyfową pracę-przekonanie ludzi, że w systemie komunistycznym można i warto podjąć walkę o swoje prawa i swoje pieniądze. Od razu stała się jednym z najbardziej aktywnych i cennych działaczy. Jawnie kolportowała bibułę w Stoczni Gdańskiej. Pisała artykuły do "Robotnika Wybrzeża", a Jej nazwisko i adres w stopce redakcyjnej przyciągał ludzi. Nasiliły się represje - rewizje, nieustanna inwigilacja, aresztowania na 48 godzin, przymusowe przeniesienia w pracy, a w 1980r bezprawne, bo tuż przed emeryturą zwolnienie długoletniego, wzorowego pracownika.

Strajk w sierpniu 1980r zaczął się pod hasłem - „Przywrócić do pracy Annę Walentynowicz”. Czas legendarnej działalności NSZZ "Solidarność" był dla Anny chyba najtrudniejszym okresem w Jej życiu. Nie tylko ze względu na ogrom pracy i odpowiedzialności jaki spadł na członków Prezydium MKS-u, założycieli "Solidarności". Droga życiowa, autorytet i popularność spowodowały, że Anna Walentynowicz stała się sztandarową postacią Polskiego Sierpnia. Lech Wałęsa poczuł się zagrożony-chciał być nie tylko przewodniczącym KKP ale również jedynym człowiekiem-symbolem i autorytetem moralnym. Równocześnie nieugięta postawa Anny w obronie niezależności Związku i demokracji wewnątrzzwiązkowej postawiła Ją w ostrym konflikcie z linią polityczną reprezentowaną przez Lecha Wałęsę. Ten podwójny konflikt- personalny i ideowy był dla Anny Walentynowicz ciężką próbą. Nie zrozumiana, po raz pierwszy w życiu, atakowana przez "swoich" kolegów ze Związku i kolegów ze Stoczni, nie miała wielu świadomych obrońców. Broniła Annę popularność, ale stopniowo odsuwano Ją w cień i podważano Jej autorytet. Anna nie ugięła się i nie załamała. Pomimo, że od wyborów w regionie gdańskim była już tylko "osobą prywatną", nadal służyła Solidarności wierząc, że prawda i sprawiedliwość zwyciężą.

Stan wojenny dla Anny Walentynowicz to okres aktywnej działalności na zmianę z pobytami w więzieniu. Anna poznała wiele zakładów karnych i więziennych szpitali, gdyż Jej zdrowie zwłaszcza przez 32 lata ciężkiej pracy, załamało się w więziennych warunkach. 13 grudnia Anna uniknęła internowania i uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej. Internowana 18 grudnia 1981r siedziała w obozie do amnestii dla internowanych kobiet. Zwolniono Ją 24 lipca 1982r ale już 30 sierpnia została aresztowana ponownie. Wyszła z więzienia 30 marca 1983r na kilka miesięcy wolności. Po raz trzeci aresztowano Ją 4 grudnia 1983r i zwolniono 6 kwietnia 1984r. Od tej pory zatrzymywano Ją już "tylko" na 48 godzin.

W październiku 1984 Anna bardzo mocno przeżyła porwanie i zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki. Na znak protestu oddała Radzie Państwa wszystkie swoje krzyże zasługi – dwa brązowe, jeden srebrny i jeden złoty.

Od 19 lutego do 31 sierpnia 1985 prowadziła w Krakowie głodówkę, której celem był protest przeciwko zbrodniom stanu wojennego. Była to głodówka rotacyjna, uczestniczyło w niej 371 osób z 62 miejscowości.

Anna Walentynowicz była inicjatorką i jedną ze współorganizatorek Sympozjum Kobiet "W Trosce o Dom Ojczysty", które odbyło się w Gdańsku w dniach 15-17 kwietnia 1988r. Do spotkania działaczy i członków Komisji Krajowej w Gdynii 18 grudnia 1988r, na którym przyjęto ważne dla Związku oświadczenia, doszło również głównie dzięki staraniom Anny Walentynowicz.

Niezmordowana Anna Walentynowicz dopisuje ciągle nowe karty do swojego życiorysu i do historii Polski. Jej życiorys to materiał na wielką biografię i wielką epopeję.

źródło: Link


Data dodania: 03/06/2008 10:59
"Pod prąd"-wywiad z Piotrem Gontarczykiem
Piotr Gontarczyk (ur. 29 kwietnia 1970 w Żyrardowie ), polski historyk i politolog.

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1998 - 2005 pracował w Biurze Rzecznika Interesu Publicznego i należał do najbliższych współpracowników sędziego Bogusława Nizieńskiego. W marcu 2003 obronił pracę doktorską na temat Polskiej Partii Robotniczej. Od 2006 jest zastępcą dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. We wrześniu 2007 został wicedyrektorem Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.

Współautor trzytomowej publikacji:

Tajne oblicze GL-AL, PPR. Dokumenty (1997-1999) ISBN 83-87654-03-5
Opublikował również:

Pogrom? Zajścia polsko-żydowskie w Przytyku 9 marca 1936 r. Mity, fakty, dokumenty (2000), ISBN 83-909046-4-0
Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944 (2003), ISBN 83-60335-75-3
Tajny współpracownik ’’Święty’’ (2005) ISBN 83-919221-8-9
Kłopoty z historią (2006) ISBN 83-60533-03-1
Oraz kilkadziesiąt artykułów i polemik na łamach gazet, czasopism i periodyków naukowych.

Weteran Korporacji Akademickiej Respublica, wiceprezes Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.

Piotr Gontarczyk jest krytykowany przez część historyków[potrzebne źródło] i publicystów[potrzebne źródło] za dawanie wyrazu w swoich pracach naukowych dotyczących najnowszej historii Polski własnym prawicowym przekonaniom politycznym, powodujące narzucanie jednostronnych interpretacji faktów. Zwłaszcza krytykę i polemiki wzbudziły: Pogrom? Zajścia polsko-żydowskie w Przytyku 9 marca 1936 r. Mity, fakty, dokumenty, Tajne oblicze GL-AL, PPR i Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944.[1][2]

żródło: wikipedia
Data dodania: 03/06/2008 11:01
"Pod prąd"-wywiad z Joanną i Andrzejem Gwiazdami
więcej:
Link
Data dodania: 03/06/2008 11:03
"Pod prąd"-wywiad z Maciejem Gawlikowskim
Maciej Gawlikowski (ur. 1967) – dziennikarz, producent filmowy, reporter i wydawca telewizyjny TVP.

W drugiej połowie lat 80. jeden z przywódców Konfederacji Polski Niepodległej w Małopolsce. Członek Rady Politycznej KPN. W KPN od 1983 do 1990 roku. Wcześniej aktywny w opozycji młodzieżowej, drukował też pismo Aktualności Regionalnej Komisji Wykonawczej Solidarności Małopolska (1983-1984). Prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa, w 1985 uciekł z konwoju SB, ukrywał się, po kilku miesiącach został pobity przez nieznanych sprawców. Wielokrotnie zatrzymywany, karany przez Kolegia do Spraw Wykroczeń.

Dziennikarz i wydawca prasy podziemnej, m.in. pism "Niepodległość", "Przegląd Krakowski", "Contra" (1983-1987). Dziennikarz pisma "Czas Solidarności" [1988-89]. Dziennikarz TVP, reporter i wydawca regionalnego programu informacyjnego "Kronika Krakowska", korespondent "Wiadomości", "Panoramy", "Teleekspresu" (1990-1993), reporter "Panoramy" (1992). Redaktor agencji informacyjnej SIS-Serwis (1993-1994). Autor wielu reportaży telewizyjnych. Współautor i wydawca programu "Puls Dnia". Szef Informacji "TV Wisła". Współautor wywiadu-rzeki (razem z Antonim Dudkiem) z Leszkiem Moczulskim, szefem KPN, pt. "Bez wahania" (1993). Korespondent telewizji RTL 7 ("7 minut"), "Zoom" (1997-2000). Niezależny producent telewizyjny.

Oskarżył z powództwa prywatnego funkcjonariusza SB Kazimierz Aleksanderka, który wielokrotnie groził mu śmiercią za nagranie jego wywiadu, którego udzielił przy kręceniu filmu Zastraszyć księdza, w którym ujawniał kulisy działań SB i KGB w Watykanie.

źródło: wikipedia
Data dodania: 03/06/2008 11:05
Dzisiaj imieniny obchodzą
Marek, Elżbieta, Paula
Google +1
Tweetnij nas!
Kanały RSS
Patriotyczna nuta
Play
Radio - TV
  • TV Trwam
  • Radio Maryja
  • Niepoprawne RadioPL
  • Radio Wnet
  • Katolickie Radio Płock
  • Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka"
Najnowszy album
· ZO 2016
· Zobacz całą galerie
Losowa fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 308
· Najnowszy użytkownik: obogano
Średni ruch dzienny
Odwiedziło ogółem : 24844174
Strona działa od 4079 dni
6090 odwiedzających dziennie
24,844,174 unikalne wizyty